ablatif non ablatif lazer uygulamaları

ABLATİF VE NON-ABLATİF LAZER UYGULAMALARI İLE CİLT YENİLEME

Ablatif ve Non-Ablatif Lazer Uygulamaları ile Cilt Yenileme

Cilt, güzelliğin en önemli unsurlarından biri, cildimize iyi bakmamız ve dış etkenlerden korumamız gerekiyor. Aksi halde zamanla cilt lekeleri, skarlar, akne izleri, kırışıklar gibi birçok sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kadınlar, ciltlerinin eski güzelliğini yeniden kazanmak için yıllar sonra çok büyük çabalar sarf ediyor. Cilt yenileme maskeleri, cilt yenileme kremleri, cilde tazelik veren serumlar…  Ve çoğu zaman dışarıdan yapılan bu uygulamalar yetersiz oluyor ya da bu işlemler için çok geç kalınmış olunuyor. Bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta kliniğimizde doktorlarımızın uyguladığı etkili iki cilt yenileme işlemini sizlerle paylaşmak istiyoruz: Ablatif Lazer uygulaması ve Non-Ablatif Lazer uygulaması. Bu uygulamalar ile cilt yenileme nasıl yapılır gelin hepberaber bakalım.

Ablatif Lazer Uygulaması Nedir?

Ablatif lazer uygulaması, orta ve ileri düzey cilt yenileme uygulamalarından biridir. Cilde uygulanan lazer ışınları sayesinde ciltteki kırışıklık görünümü, akne izleri, güneş lekeleri ve diğer cilt sorunları azalır.  Ablatif lazerin temel çalışma prensibi, iki lazer ile cildin yüzeyindeki eski derinin buharlaştırılarak atılması ve ısının derinin altına yayılarak cildin tazelenmesidir. Bazı kişiler için tek seans ablatif lazer uygulaması yeterli olabilirken bazılarının ablatif lazer ile cilt yenileme süreci daha uzun sürebilmektedir. Cilt yenilemeyle tedavimiz sona erdiğinde, cildimizdeki lekelere veda edip taptaze bir cilde sahip olduğumuz harika bir uygulamadır.

Ablatif Lazer Uygulaması ile Cilt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Öncelikle ciltte lazer uygulanacak olan bölgeye topikal anestezik krem uygulanarak ilgili bölgenin uyuşması beklenir. Böylece ablatif lazer uygulaması yapılırken kişinin ağrı hissetmesi imkansız olacaktır. Ardından ayarlanmış olan lazer cihazı ile ilgili bölgeye uygulama yapılır yani lazer atışı yapılır. İlk seansın sonunda dahi gözle görülür bir fark oluşur. Seansın ardından ciltte kızarıklık oluşacağından kişilere birkaç gün boyunca güneş ışığına çıkmamaları önerilir. Hatta bu nedenle ablatif lazer uygulamasının yaz aylarında yapılmaması önerilir. Üçüncü gün ise kişi dilerse yüzünde kalan az miktardaki kızarıkları kozmetik ürünler ile kapatarak dışarı çıkabilir.

Non-Ablatif Lazer Uygulaması Nedir?

Non-Ablatif Lazer uygulaması ile cilt içten yenilenir. Lazer ışını cildin alt tabakasına erişecek şekilde cilde uygulanır, cildin altında kanın pıhtılaşması sağlanır. Böylece sağlıklı dokunun oluşması için doğal bir süreç başlatılmış olunur. Non-Ablatif Lazer uygulaması seansının ardından ciltte gözle görülür bir değişim ya da uzun süren herhangi bir kızarıklık olmaz. Cildin yenileme işlemi içerden olacağı için zaman içerisinde cilt kendini yeniler, Non-Ablatif Lazer uygulamasıyla cildin kendisini yenilemesi için uyarmış olunur.

Non-Ablatif Lazer Uygulaması ile Cilt Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cildin topikal anestezik krem ile uyuşturulmasının ardından cildin alt tabakasına ulaşacak lazer ışınlarının atışı cildin yüzeyine yapılır. İlk seansın bitiminde gözle görülür bir sonuç görmemiz mümkün değildir. Ciltteki değişim genellikle üçüncü aydan sonra fark edilmeye başlanır. Non-Ablatif Lazer ile cilt yenileme işlemi seansının ardından ciltte çok hafif pembelik ya da kızarıklık görülebilir. Ancak bu kızarıklıklar, Ablatif Lazer uygulaması sonrası gibi günler değil, birkaç saat sürer ve hastalarımız sonra gündelik hayatına rahatlıkla devam edebilirler.

Hangi Cilt Yenileme İşlemini Tercih Etmek Gerekir?

Her iki uygulamada cilt lekeleri ve kırışıklar için başarılı ve etkili sonuç verir , tüm dünyada yaygın olarak uygulanır. İki lazer uygulamasının da avantajları ve dezavantajları vardır. Ablatif Lazer uygulamasının ardından ciltte birkaç gün boyunca kalabilen kızarıkların oluşması bir dezavantajmış gibi gözükse de, cildin yenilenmesi ve gözle görünür sonuç elde etmek daha kolay olmaktadır. Non-Ablatif Lazer uygulamasında ise seansın ardından kızarıklar hızla geçer, cildin yenilenmesi ise daha uzun sürer. Ayrıca Ablatif Lazer uygulamasının genellikle güneşin olmadığı ya da az olduğu mevsimlerde yapılması önerilirken, Non-Ablatif Lazer uygulaması güneş ışınlarının yoğunluğundan bağımsız olarak her zaman yapılabilir.

Tüm bu karşılaştırmaları göz önüne alarak, kendi ihtiyaç ve beklentileriniz doğrultusunda sizin için en iyi cilt yenileme işlemini tercih edebilirsiniz. Ve yenilenmeye hemen şimdi başlayabilirsiniz.

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al