AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

Tüm kadınların estetik açıdan iyi görünmek adına en çok dikkat ettikleri bölgelerden biri de bacaklardır. İnce ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak hemen her kadının hayallerini süsler.

Elbise ya da etek giymeyi seven kadınlar için genellikle bacaklarda oluşan ve görünüm itibariyle cildin altındaki damarların daha belirgin hale gelmesi ile oluşan varis, her kadın için korkulu bir rüyadır.

Bu hafta varis denilen bu görüntünün sebeplerini birlikte inceleyelim ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinelim mi?

Varis Nedir?

Varis, cildin hemen altındaki toplardamarların genişlemesi ile görünür hale gelen bir sağlık sorunudur. Genellikle bacaklarda görülür ve toplumda sıklıkla görülen bir rahatsızlık olarak bilinir. Erkeklere oranla kadınlarda 4 kat daha fazla görülen varisin görülme olasılığı da yaş ilerledikçe artar.

Varis Nasıl Oluşur?

Toplardamarlar, bacaklarda oksijenini kaybetmiş kanın akciğerlere taşınmasını sağlayan damarlardır. Bu işlem sırasında, damarların genişlemesi ve kanın aşağıya değil yukarıya doğru hareket etmesini sağlayan kan kapaklarının da kanı yukarıya doğru gönderememesi sonucu kan damar içinde birikir.

Kapakların kanı yukarıya itememesi ve yer çekiminin de etkisiyle kanın aşağıda birikmesi ile birlikte varis oluşur, zamanla cildin dışından görünür hale gelir ve birçok insanın yaşam standartlarını düşürür.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Toplardamarın deri altında mavi renkli ve kıvrımlı görünmesi varisin en belirgin özellikleri arasındadır. Hastalığın başlangıcında damarın genişlemesi ile birlikte şişlikler görülebilir ve ilerleyen safhalarda ise damarlar daha görünür hale gelir.

Yaşam standartları açısından değerlendirildiğinde de varis şikayeti ile gelen hastaların çoğunda ağrı, mor şişlikler ve kızarıklık, kaşınma ve bacaklarda uyuşma gibi şikayetler gözlenmiştir.

Varisin Sebepleri Nelerdir?

Birden fazla sebeple birlikte görülebilen bir hastalık olan varis, genellikle uzun süre ayakta kalmak ile bağlantılı görünür. Hamilelik, aşırı kilo hali, doğum kontrol ilaçları ya da hormon tedavileri gibi sebepler de varis oluşumunun sebepleri arasında yer alır.

Varis Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Varise sebep olan etkenlerden korunmak ve varis oluşumunu en aza indirmek için aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz.

Düzenli ve dengeli beslenerek ideal kiloya ulaşmaya çalışmalı,

Düzenli egzersizler yaparak sağlıklı ve fit görünmeyi hedeflemeli,

Çalışma hayatınızda uzun süre ayakta ya da oturarak çalışmaktan kaçınmalı,

Çok dar kıyafetlerden kaçınmalı,

Bacak bacak üstüne atarak oturmayı tercih ediyorsanız bacaklarınızı sık sık değiştirmeli,

Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalı,

Zaman zaman bacaklarınıza masaj yapmalı,

Eğer ayakta çalışmak durumundaysanız ya da genetik olarak yatkınlığınız varsa varis çorabı çeşitlerini değerlendirmelisiniz.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varisler en genel itibariyle üçe ayrılırlar.

Kılcal damar varisleri: Kılcal damarların çatlaması ile oluşan ve kırmızı-mor renkli varis çeşididir. Hormon tedavisi gören kadınlarda ya da gebelik sonrası annelerde sıklıkla görülen ve örümcek ağına benzeyen bir görüntü ile bilinir. Genellikle şişlik yapmazlar ve çağları 1-2 mm’yi geçmez.

Retiküler varisler: Ayak bileği çevresi ya da diz arkasında görülen mavi renkli varis çeşididir.

Toplardamar varisleri: Kabarık ve yeşilimsi bir görüntü ile beliren ve toplardamar kapaklarının yeterli çalışmamasının en büyük belirtisi olan varis çeşididir.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

En geleneksel yöntem olarak bilinen varisli damarın çıkarılması işleminin yanı sıra gelişen modern tıp sayesinde her üç varis çeşidi için de ameliyatsız uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Modern yöntemler arasında bulunan ve estetik açıdan çok daha başarılı sonuçlar alınan varis tedavisi yöntemleri arasında lazer uygulamaları vardır.

Cilt sorunlarının çeşidi ve boyutuna göre farklı dalgalarla uygulanan lazer yöntemleri arasında bulunan ND-Yag Lazer tedavisi ile sağlıklı ve formda bacaklar elde edebilir, estetik açıdan da arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

ND-Yag Lazer Tedavisi Nedir?

Modern tıpta yüzeysel varis tedavilerinde en sık kullanılan yöntem olan ND-Yag lazer tedavisi için kliniğimizden bilgi alabilir ve arzu ettiğiniz görünüme kavuşmak için gönül rahatlığı ile kendinizi uzman doktorlarımızın ellerine bırakabilirsiniz.

İnce kılcal damarlarda oluşan varislerin tedavisi için uygulanan bu yöntem sayesinde kısa sürede günlük hayatınıza tekrar dönebilirsiniz.

Kişinin sağlık durumuna ve varisin seviyesine göre 1-4 seans arası sonuç alabilir ve Lotus Dermatoloji‘de bıçak altına yatmadan varislerinizden kurtulabilirsiniz.

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al