BEN MUAYENENİZİ İHMAL ETMEYİN

BEN MUAYENENİZİ İHMAL ETMEYİN

Kimileri için cilde güzel ve doğal bir görünüm katan benler, kimileri için de estetik olmayan bir görüntü gibi düşünülebilir. Aynı zamanda tıbben de zararlı olabilen cilt problemlerine yol açan benler için periyodik olarak muayeneler oluşturabilirsiniz. Eğer siz de cildinizdeki benlerden kurtulmak isteyenlerdenseniz bu haftaki yazımızı okuyarak benler hakkında ön bilgi edinebilirsiniz.

Ben Nedir?

Kimi zaman doğuştan gelen kimi zamanda sonradan beliren lekeler olarak bilinen benler, cildin renginden farklı görülen deri dokularıdır. Deriye renk veren pigmentlerin bir araya gelmesiyle kahverengi tonlarında oluşurlar ve genel anlamda zararsız olarak görülürler.

Her ne kadar zararsız olduğu bilinse de yakından takip edilmesi ile birçok dermatalojik rahatsızlığın önlenmesi sağlanabilir.

Ben Şekilleri Nasıldır?

Genellikle yuvarlak ya da oval biçimde oluşan benler çoğu insanın cildinde görmek istemediği lekeler olarak bilinir. Türüne göre renkleri, tonları ve şekilleri değişebilen benler için genellikle açık kahverengi tonlarından siyaha kadar farklı renkler gözlenebilir.

Benlerin Oluşma Biçimleri Nelerdir?

Benler genellikle doğuştan cilt üzerinde var olan lekelerdir. Ancak sonradan çeşitli faktörlerle de oluşabilir ya da kaybolabilirler.

Ergenlik döneminde, hamilelik ve menopoz gibi dönemlerde, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri olarak ya da doğrudan ve uzun süre güneşe maruz kalmak ve yaşlılık gibi nedenler cilt üzerindeki ben sayısında artışı tetikleyen faktörler arasında sayılabilir.

Ben Çeşitleri Nelerdir?

Tipik Benler: insan hayatının ilk 20 yılında ya da en fazla ergenlik yıllarında görülen ben çeşitleridir. Boyut olarak en fazla yarım cm kadar büyüyen bu benler kahverengi tonlarında görülebilirler. Renk ve şekilleri bakımından birbirleri ile benzerlik gösterirler. Diğerlerinden farklı görülen benler için en kısa zamanda bir dermatoloğa görünebilir olası tüm cilt kanseri risklerini azaltabilirsiniz.

Konjenital Benler:  Doğum anında cildimizde belirmiş olan benlerdir. 20 cm’den daha büyük benler için cilt kanseri taşıma olasılığı daha yüksektir.

Atipik Benler: Genellikle tipik benlerden daha büyük olan ve orta kısmı daha koyu etrafı ise daha açık renkte olan ben çeşitleridir. Bu tür benlerin düzenli aralıklarla mutlaka dermatologlar tarafından incelenmesi gerekir.

Tehlikeli Olan Ben Çeşitlerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

  • Genellikle yuvarlak ve oval biçiminde görülen benlerin şekil bakımından bozukluklarının bulunması
  • Tek bir ben üzerinde birden fazla rengin bulunması
  • Genel itibariyle yarım cm’den büyük olması
  • Ben üzerinde kanama, kabuklaşma ya da yara görülmesi
  • Ani bir şekilde boyutlarında ve renginde değişiklik görülmesi durumunda mümkün olan en kısa zamanda bir dermatologla görüşmeli ve gerekli test ve tadaviler için bir an önce çalışmaya başlamalısınız.

Benlerin Tedavi Edilmesi Mümkün Müdür?

Benlerin tedavi süreçlerini belirleyen etkenler arasında benlerin boyutu, derinliği, türü, bulunduğu bölge ve tıbben risk taşıyıp taşımadığı gelir.

Benlerin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cildinizdeki benler hakkında gerekli muayeneler yapıldıktan sonra benlerden kurtulmak için bazı yöntemler denenebilir. Benleriniz için uygun olan tedavi yöntemleri ve süreçleri hakkında uzman doktorlarımızdan bilgi alabilir ve  Lotus Dermatoloji bünyesinde uygulanan Radyofrekans, Kriyoterapi, Koterizasyon ve Cerrahi Müdahale gibi işlemler için kendinizi emin ellere teslim edebilirsiniz.

Benlerin Alınmasının Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Estetik anlamda benlerin çıkartılması tıbben hiç zarara yol açmaz. Sağlıklı ya da kanseri benler arasında bir fark bulunmadan benlerin alınmasının hiçbir yan etkisi görülmez.

Benlerin Alınması İşlemi Sonucunda Ciltte Leke Kalır mı?

Cerrahi operasyon dışındaki işlemlerde çok hafif bir izle karşılabilirsiniz. Cerrahi operasyon yapılarak alınan ben bölgesinde ise hafif bir estetik dikiş izi ile kalabilir.

Ben Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

Tedavi yöntemi, tedavi uygulanacak olan alan ve uygulama yapılması öngörülen seans sayısına göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.

En uygun tedavi yönteminin belirlenmesi, uygulama biçimi ve süresi için dermatologlarımızdan bilgi alabilir ve tedavi fiyatları hakkında görüşebilirsiniz.

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al