BOTOKS VE DOLGU İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 

BOTOKS VE DOLGU İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Medikal estetik alanında en sık uygulamasını yaptığımız işlemlerden biri botoks, diğeri de dolgu. Hastalarımızı doğru ve yanlış bilinenlerle ilgili uyarmadan önce bu işlemlerin yüz anatomisi bilgisi olan, alanında uzmanlaşmış tıp doktorları tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini hatırlatalım. Gelin hep beraber bakalım, bilmediğimiz neler var?

Botoks ve dolgu uygulamalarının yaşlanma hızına önemli ölçüde etkileri var. Medikal estetik uygulamalarına 30’lu yaşlarınızda başladığımızda çok daha yavaş yaşlandığımız artık bir gerçek. 50-60 yaşlarına geldiğimizde yaşıtlarımıza göre daha genç görünür, daha canlı, parlak ve kırışıksız bir cildimiz oluyor.

Botoks ve dolgu uygulamalarından kısaca bahsedelim dersek; mimik hareketleri yaptığımızda kaslarımız gerilir, sık kullandığımız mimik hareketleriyle bu alanlarda çizgiler oluşmaya başlar. Bu noktada, kasların gevşek olmasını sağlayarak çizgilerin azalmasını ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlayabiliriz. Yerleşmiş kırışıklıklar ve derinleşmiş çizgiler içinse botoks yeterli olmayabilir. Botoks yerine dolgu ya da farklı lazer uygulamaları kullanabiliriz. Diğer kozmetik uygulamalarımızla ilgili bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

  • Bazı hastalarımız botoksun bir dolgu maddesi olduğunu düşünebiliyorlar. Dolgu ve botox aynı şey değildir. Dolgular statik kırışıklık ve yüzde oluşan bazı oluklarımızı doldururken, botox mimiklerimiz ile oluşan dinamik kırışıklıklarımızın azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda son yıllarda dolguları yüzde lift etkisi yaratmak içinde güvenle kullanıyoruz.
  • Dolgu ve botoks gibi enjeksiyonlar için önemli olan işlem sırasında FDA onaylı maddelerin kullanılmasıdır. Her dolgu maddesinin, her bölgeye kullanılabileceği bilgisi doğru değildir.
  • Botoks uygulamasında kullanılan ürünün bir miktar seyreltilmesi gerekir, bazen bu seyreltme işlemi olması gerekenden fazla gerçekleştirilir. Bu da uzun süreli sonuçların alınmasını engeller. Kalıcılıkla ilgili problemler çoğunlukla bu nedenden kaynaklanır. Aynı zamanda botokstan tam verim alabilmek için cildin sağlıklı olması önemlidir.
  • Dolgu ve botoks uygulamalarının sonucunda doğal olmayan bir görüntü korkusu çoğu kişinin vazgeçiş nedenidir. Oysa doğal olmayan görüntülerin nedeni çoğunlukla deneyimsiz kişi tarafından yapılması, yanlış ürün kullanımı ya da yüksek dozdur.
  • Botox ya da dolgu uygulamasında enjeksiyon işlemi hastalarımız için tedirgin edicidir. Uygulama öncesinde, lokal anestezik krem kullanıldığı için acı ya da ağrı hissedilmez. Uzman bir dermatolog tarafından yapıldığı zaman sadece 10-15 dakika sürer. Oldukça hızlı uygulanabilen kolay bir uygulamadır.
  • Dolgu hakkında bilinen yanlışlardan biri de, yapılan uygulamanın geri alınamayacağıyla ilgilidir. Hyalüronik asit bazlı dolgularda bu maddenin etkisini giderebilmek için hyalüronidaz enjekte edilerek oluşan asimetriler ve abartılı sonuçlar giderilebilir.
  • Göz çevresine yapılan botoks enjeksiyonlarında çok düşük bir ihtimal olsada botoks, göz kapağı düşmesine neden olabilir. Deneyimli bir uzmanın ellerinde bu sorunu yaşamazsınız. Bu durum uzun süre kalıcı değildir, birkaç ay içinde kaybolur.
  • Botoksla ilgili bir diğer inanışta düzenli botoks uygulaması yapıldığında, yüzdeki kasların hareketlerinin kısıtlandığıyla ilgili. Öncelikle işlemin doğru noktalara gereken dozda yapılması önemlidir. Botoks zamanla kasların zayıflamasına neden olur ancak hareket kaybına neden olmaz. Botoksun diğer popüler uygulama alanlarından biri de aşırı terleme tedavisidir. FDA tarafından botoksun aşırı terleme tedavisinde yüzde 83 oranında etki sağladığı onaylanmıştır.
  • Dolgu işleminde, uygulama yapıldığı anda hemen sonuç alınır. Botoksun etkisi ise hemen gözlemlenmez, zamanla oturur bazen bu zaman 15 günü bulabilir.
  • Botoks kalıcı değildir, etkisi yaklaşık 4-6 ay sürer. Uygulamanın etkisi birkaç hafta ya da bir ay kadar sürmüşse botoks enjeksiyonunuz gereğinden fazla seyreltilmiş olabilir. Fazla egzersiz yapanlarda da normal etki süresinin altında bir etki süresi beklenir. Dolgu işlemi de kalıcı değildir, kullanılan dolgu maddesine uygulanan bölgeye göre kalıcılığı değişir.

Hastalarımızı gözlemlediğimizde yaşlanmaya karşı yapılabilecek uygulamaların olduğunu bilmek, kadın erkek tüm hastalarımızın psikolojisine çok iyi geliyor. Unutmayın, deneyimli uzmanlar tarafından yapılan uygulamalar sizi asla üzmez. Medikal estetik uygulamalarında dermatoloğunuzun teşhisi, deneyimi, yüz haritanızın doğru incelenmesi çok önemlidir.

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

(0212) 259 49 50

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com