boyun botoksu

BOYUN VE DEKOLTE BÖLGELERİ ÇİZGİLERİNE SON

Boyun ve Dekolte Bölgesi Çizgileri

Birçok kadın için en çok dikkat edilen ve kişisel bakım sıralamasında başta gelen bölgelerden biri de boyun ve dekolte bölgesidir. Yüzümüz mizacımızı belirleyen en önemli bölge olsa da çok daha estetik görünmek için yüz bölgesi ile boyun ve dekolte bölgesini de dikkate alırız. 

Cildimizde Gözlenen Değişiklikler

Kadın erkek her birey için kişisel bakım sürecinde en önemli konu, çeşitli faktörlerle meydana gelen cilt kırışıklıkları ile mücadele etmektir. Her birey cildinin genç ve sağlıklı görünmesini arzu eder. Ancak cildimiz zamana karşı koyamaz ve çeşitli faktörlerin de etkisiyle cildimizde bazı değişiklikler gözleriz. Bu değişikliklerin başında ise yaşlanmaya bağlı değişiklikler, yanlış kişisel bakım uygulamaları ile çeşitli fiziki etkiler sonucu oluşan değişiklikler gelir. 

Kırışıklık ve Çizgiler Nedir?

Yaşın getirdiği etkilerle ya da çevresel faktörlerle derideki kollajenin azalması ve cildin elastikiyetini kaybetmesi ile oluşan çizgiler kırışıklık şeklinde ifade edilebilir. 

İnce çizgiler ya da derin kırışıklıklar genellikle vücudumuzun hemen her yerinde görülebilir. Ancak bu anlamda yüz ve eller en çok bakımı sağlanan bölge olmasına rağmen boyun ve dekolte bölgesi en az bakım yapılan bölgeler arasında yer alabilir.

Bu bağlamda, bu hafta boyun ve dekolte bölgesi için oluşan kırışıklıkların nedenlerine ve neler yapabileceğimize birlikte bakalım, hangi tedavi yöntemlerini uygulayabiliriz birlikte inceleyelim.

Kırışıklıkların Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Cildimizdeki ince çizgiler ve derin kırışıkların oluşması için birden fazla faktör etkilidir. Bu faktörlerin etkisi kişiden kişiye değişebilir. Bu faktörler arasında hem iç faktörleri hem de çevresel faktörleri değerlendirebilirsiniz. 

  • Yaşlanma: Kırışıklıkların başlıca sebebi yaşlanma olarak bilinir. Yaşın ilerlemesiyle cilt elastikiyetini kaybeder. Ciltteki kolajen miktarının azalması ile cilt üzerinde çizgiler ve kırışıklıklar görülmeye başlar.
  • Stres: Modernleşen dünyanın insan sağlığı üzerinde çığır açan teknolojilere sahip olduğu bilinse de insanların birden fazla uyarıcıya maruz kalması hem fiziki koşulların zorlaşması hem de mental olarak bireylerin hassaslaşmasını da beraberinde getirir. Stres günümüzde birçok hayati hastalığın sebebi olarak da bilinir. Aynı zamanda cildimiz üzerinde de oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkar.
  • Yaşam Koşulları: Her birey eşit imkanlarda yaşamını sürdüremese de genel olarak beslenme alışkanlıkları ve düzenli spor yapma eğiliminde olan insanlar çok daha sağlıklı bir hayat sürebilir ve çok daha canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirler. Bu anlamda sağlıklı beslenmek ve düzenli spor yapmak hem sağlığımız hem de cildimiz için en önemli faktörler arasında yer alır. 
  • Beslenme Alışkanlıkları: Her ne kadar sağlıklı olarak beslenmeye çalışsak da alkol ve sigara tüketimi, az su tüketimi, aşırı şeker tüketimi ve hazır gıdaların tüketimine de dikkat etmeliyiz. Bu alışkanlıkların hem çok ciddi sağlık problemlerine hem de çeşitli deri hastalıklarına yol açtığını unutmamalısınız.
  • Çevresel Faktörler: Bu başlığı iki anlamda değerlendirebiliriz. Çevresel faktörler hem mental sağlığı etkileyen psikolojik faktörler hem de fiziki ortam koşulları olarak değerlendirilebilir. Fiziki koşullar ve mental sağlık da her bireyin cildini etkileyen en önemli faktörlerdendir. 

Boyun Çizgilerinin Oluşma Sebepleri?

Genel olarak kırışıklıklara neden olan faktörleri incelesekte, boyun bölgesi için kırışıklık oluşumunu etkileyen spesifik etkenlere de değinmeliyiz.

Boyun bölgesindeki çizgiler genellikle yatay ve derin çizgiler olarak bilinir. Bu çizgilerin oluşmasında başlıca etken ise oturur pozisyonda iken kitap, bilgisayar gibi uğraşlara eğilme biçimi önemlidir. Bu gibi eylemler için genellikle baş ve gövde arasında sıkışan ve uzun süre aynı pozisyonda oturmanın da etkisi ile giderek derinleşen boyun çizgilerinin arttığını görebilirsiniz. 

Cildin katlanmasının yanı sıra genellikle kırışıklıkların oluşmasına etki eden faktörlerin de etkili olması ve bu bölgeye uygulanan kişisel bakımın da  diğer bölgelere kıyasla daha az olması bu bölgenin kırışıklıklarının artmasını etkileyen faktörler arasında değerlendirebiliriz. 

Boyun Çizgisi Kırışıklıklarını Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?

  • Cilt kırışıklıklarını önleyebilmek için öncelikle bölgenin yüz ve elleriniz kadar önemli bir bakım gerektirdiğini unutmamalısınız. Yüz kırışıklıkları için kullandığınız ürünleri düzenli olarak boynunuza da uygulayabilir ve bunun için doğru ürünleri seçtiğinizden emin olmak adına uzmanlarımıza danışabilirsiniz. 
  • Dört mevsim güneş kremlerini kullanmalı ve boyun çevrenizin de güneşten korunmasına önem vermelisiniz. 
  • Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlamalı ve kollajen seviyesini artıran ürünleri kullanmayı tercih etmelisiniz. 
  • Postürünüze dikkat etmeli ve boyun için önemli olan eğilme duruşlarına dikkat etmelisiniz. 

Botoks Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boyun bölgesi tedavisi için uygulanan Dolgu, Nefertiti Botoks, PRP, Mezoterapi, Altın İğne gibi tedavi çeşitlerini kliniğimizde uyguluyoruz.

Bu yöntemler arasında kendiniz için en uygun yöntemlere karar verebilmek ve uygulama yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak ve fiyat bilgisi almak için gönül rahatlığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al