nemli cilt

CİLDİMİZ YETERLİ NEME SAHİP OLMALI

Pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmak için gerekli en temel kişisel bakım aşaması cildin nemini kazanması ve bu nemi korumasıdır. Pürüzsüz, elastikiyetini kaybetmemiş, sıkı, canlı ve parlak görünen bir cilt için cilt tipinin tanımlanması, cildin doğru bir temizlikten geçmesi ve gerekli nem kapasitesine sahip olması gerekir. 

Peki, cildin nemini kazanması ne demektir?

Nemli Cilt

İnsan vücudundaki suyun %20’sini cilt barındırır. Cildin nemli olması demek cilt katmanları arasındaki en üstte bulunan tabakanın nemli olması demektir. Bahsedilen bu tabakanın %10 ila %15 arasında nem barındırması, nemli bir cilde sahip olunması anlamına gelir. 

Cildimizin en üstteki tabakası dış faktörlerin ik karşılaştığı tabakadır. Bir nevi bakım ve onarım tabakası olarak da adlandırılabilir. Bu tabakadaki su miktarı %10 altına düşerse cildin nemini kaybettiğini söyleyebiliriz.

Nemli Bir Cilt Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı bir ciltten bahsederken doğru uygulamalar ve doğru bakım ürünleri ile temizlenmiş ve nem kazandırılmış bir ciltten bahsedebiliriz. Doğru uygulamalarla nemlendirilmiş bir cilt;

 • Esnek ve yumuşak olur.
 • Canlı bir renge sahiptir.
 • Elastikiyetini kaybetmez, gerilmez.
 • Gözle görülen ince çizgiler ve hafif kırışıklıklar derinliğini kaybeder.
 • Cildin güçlenmesi ile birlikte dudakların görünümü ve elmacık kemikleri ile çene hattının hacmi de güçlenir. 

Nemli Bir Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmesi için en gerekli unsur hava ise, vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için en gerekli unsurlardan biri de sudur. İnsan vücudunun toplam ağırlığının %65’ini suyun oluşturduğunu düşünürsek ve bu oranın yaklaşık %20’sinin de cildimizde bulunduğunu düşünürsek, cilt sağlığı için en temel gereksinimin su olduğunu söyleyebiliriz. 
 • Dış ortam ile temas halinde olan ve dış faktörlerden en çok etkilenen yapının cildimiz olduğunu düşünürsek, dış dünyadaki atmosferik değişimlerin de cildimizi etkilediğini unutmamalıyız. Kış aylarında zorlu hava koşullarına karşı savaşan ve nemini kaybeden cilt, yaz aylarında da hava sıcaklığının getirdiği su kaybı ile nemini kaybedebilir.
 • Su tüketimi ve iklim şartları dışında kişinin duygu durumu da cildin nem dengesini etkileyebilir. Yorgunluk ve stres gibi günümüzün en önemli dış faktörleri tüm vücudumuzda olduğu gibi cildimizde de etkisini gösterir. Yorgunluk, uykusuzluk ve stres gibi faktörlerle etkilenen cildimiz canlılığını yitirir, parlaklığını kaybeder ve pullanma gibi problemler görülebilir. 
 • Kişisel bakımın en önemli uygulama yöntemlerini kişisel bakım ürünleri oluşturur. Yanlış kullanılan kişisel bakım ürünleri cildin sağlığının bozulmasını sağlayan en önemli etkenler arasında yer alır. Günlük kullanılan temizleyiciler, tonikler ve kremler için doğru seçimleri yaparak cildin en sık karşılaştığı etkenlerin sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Kişisel bakım ürünleri yanı sıra kozmetik ürünleri için de aynı şeyi söyleyebiliriz. İçeriği okunmadan alınan yanlış kozmetik ürünler, cildin kurumasının en büyük etkenleri arasında yer alır. Ve güne başlarken cilde uygulanan kozmetik ürünler tüm gün cildimizin hava almasını engeller. Gün sonunda da doğru bir şekilde temizlenmeyen kozmetik ürünler cildin en büyük tehdidi haline gelebilir. 
 • Akne karşıtı ve antikolesterol ilaçlar da cildin kurumasını ve cilt üzerinde kurumaya bağlı olarak pullanmaların oluşmasını tetikleyebilir. 
 • Cildin nemlenmesindeki en önemli etken olan hyaluronik asit molekülleri içeren bakım ürünlerine mutlaka yer verilmelidir. 
 • Vee bir insanın sağlıklı bir ömür sürmesi için gerekli olan sağlıklı beslenme çizelgesi ve düzenli spor alışkanlıkları vücudun her bir parçasının ihtiyaç duyduğu bir etmendir. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme programı ve her gün yapılan düzenli spor alışkanlıkları sayesinde cildin de yenilenmesi ve sağlıklı kalmasını destekleyebiliriz. 

Cildin Nem Dengesi Nasıl Sağlanır?

Cildimiz 3 ana tabakadan oluşur. Bu tabakalar epidermis, dermis ve cilt altı dokusu olarak adlandırılır. Cildin nemi sağlamak için tuttuğu su dermis tabakasının derinliklerinde bulunur. Epidermis tabakasının yani cildin en üstteki tabakasının nemlendirilmesi ise dinamik ve statik su ile olur. Cildin nem dengesini sağlayan doğal mekanizması bu iki su akışı arasındaki dengenin sağlanması demektir. 

Bu süreçte etkili olan 3 ana maddeden söz edilebilir. NMF olarak kısaltılan doğal nemlendirici faktörler, cildin en üst tabakasındaki lipitler ve aquaporinler.

Doğal Nemlendirici Faktörler Nelerdir?

Cildin doğal yenileme döngüsünde cildimizin nem dengesini korumasını ve epidermisteki suyun kalıcılığını sağlaması için en çok bilinen nmf’ler üre ve laktik asittir. Kozmetik sektöründe bilinen nmf’ler ise gliserin ve ksilitoldur. 

Cildin Nemlenmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Öncelikle cilt tipinin doğru analiz edilmesi ve bir dermatoloji uzmanı tarafından cilt tipi ile cilt problemlerinin doğru bir teşhisi gereklidir.
 • Bu belirlenme sırasında cildin kurumasına neden olan faktörlerde değişimlere gidilmelidir.
 • Cildin su kaybının önlenmesi için her gün en az 1.5 lt su içilmesi gerekir.
 • Cilt tipine ve cildin ihtiyacına uygun olmayan kişisel bakım ürünlerinin kullanımına son verilmelidir.
 • Sağlıklı bir beslenme programı hazırlanmalı, yağlı ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır. 
 • Düzenli olarak spor yapılmalı, strese sebep olan etkenleri en aza indirmek için bireysel zamanlar yaratılmalıdır.
 • Cildin tahriş olmasına yol açan cilt bakım ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Hem yüz hem de cilt sağlığı için ve cildin nem dengesini sağlayabilmek için cildin doğru bir temizleme sürecinden geçmesini sağlamak ve nemlendirme işlemini cildin pH seviyesine uygun olan doğru nemlendirici formları ile sağlanmalıdır.
 • Cilt temizliği periyodu hem  sabah hem de akşam tekrarlanmalıdır. Her temizleme işleminden sonra cilt mutlaka nemlendirilmelidir. 
 • Cilt rengine uygun olan güneş kremleri dört mevsim kullanılmalıdır.
 • Haftalık düzenli olarak peeling uygulanmalı, en geç 15 günlük periyotlar halinde de maske uygulaması yapılmalıdır. 
 • Kalınlaşan ilk boynuzsu tabakanın hücre yenilenmesinin hızlanmasını sağlamak adına doğru bakım ürünleri ile doğru adımları uygulayarak cildin dönüşmesi sağlanmalıdır. 

 

Gergin, pürüzlü, tahriş olmuş, pullanmış, çatlaklar oluşmuş bir cildi tersine çevirebilmek için cildin korunmasını sağlamalı ve uzmanlarımız tarafından kişiye özgü tedavi programını edinmelisiniz. 

Cildin kuru ya da nemsiz olduğunu doğru teşhis etmek, doğru bakım ürünleri ile uygulama sağlamak ve cilde gerekli olan özeni uzman eller aracılığı ile sağlamak isterseniz Lotus Dermatoloji olarak sizleri ağırlamak isteriz. 

Özellikle içerisinde bulunduğumuz kış ayları için doğru bilinen yanlışları önlemek ve en doğru tavsiyeleri almak için kendinizi uzman ellere bırakabilirsiniz. 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al