lotus dermatoloji

CİLT BAKIMINI DOGRU YAPIYOR MUYUZ?

Cildimiz bizi yansıtan en önemli parçamızdır. Cilt rengimiz ve cildimizin kalitesi ile ihtiyaçları karşılanmış bir cildin parlaklığı en önemli unsurlar arasında yer alır. Cildimiz hem iç hem de dış faktörlerden etkilenen bir yapıdadır. Bu nedenle doğru bir cilt bakımı sayesinde dış görünüşümüzün en önemli yapısını iyileştirme çabalarını karşılamış olabilir. 

Bu hafta herkesin bildiği cilt bakımı süreçlerinin üzerinden geçelim ve çok daha kaliteli bir cilt bakımı için dikkat edilmesi gerekenleri gözden geçirelim.

Cilt Bakımı Nedir?

Tüm gün boyunca yorulan ve çeşitli faktörlere maruz kalan cildimiz zamanın da etkisiyle eski formunu kaybedebilir. Çok daha sağlıklı ve parlak görünen bir cilt için cildin ihtiyaçlarını yorumlamak ve doğru teknikleri uygulamak son derece önemlidir. Bu nedenle öncelikle “Cilt bakımı nedir?” sorusunun cevabını vermeye çalışabiliriz. 

Cilt bakımı, cildin doğru bir şekilde temizlenmesi, dinlenmesi ve nemlendirilmesi işlemi olarak bilinir. Yıpranan, yorulan, yaşlanmayla beraber elastikiyetini kaybeden ve renk değişikliklerine maruz kalan bir cilt için de herkesin önerdiği yöntemleri uygularken dikkatli davranmak gerekir.

Cilt bakımının temel özellikleri arasında öncelikle cildin sağlığını koruması ve cilt tipine uygun olan cilt bakım malzemelerinin kullanılması bulunur. 

Bakımlı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Zamanla çeşitli faktörlerle meydana gelen cilt problemlerinin bıraktığı hasarı en aza indirmek ve yaşlanmanın etkilerini de olabildiğince azaltabilmek için düzenli olarak cilt bakımı yapılması beklenir. 

Cilt bakımı yalnızca kişisel bakım malzemelerinin kullanılması ile ilgili değildir. Çok faktörlü bir etkilenme alanı olan cildimiz için öncelikle düzenli beslenme alışkanlıkları edinmeli ve düzenli spor rutinlerini hayatımıza almalıyız. 

 • Sağlıklı beslenen ve düzenli olarak sporla desteklenen bir vücudun en belirgin özellikleri cildimiz üzerinde de gözlenebilir. Bu nedenle öncelikle hayat standartlarımızı iyileştirmek için çaba göstermeli ve hem biyolojik hem de fiziksel özelliklerimiz sayesinde sağlıklı ve uzun bir ömür için özen göstermeliyiz.
 • Mental olarak kişinin duygu ve düşünceleri ile yaşadığı stres ortamı da cildimizi etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Stresin bilinen zararları arasında sadece fiziksel değil aynı zamanda biyolojik olarak da etkiler görebilirsiniz. Dolayısıyla her birey öncelikle kendi motivasyonunu sağlamalı ve hayattaki amacına yönelik planlarını göz önünde bulundurmalıdır. 
 • Cilt bakımının desteklenmesi ve cildin parlak ve sıkı görünümünü kaybetmemesi için aynı zamanda kişisel bakım ürünlerinin de düzenli ve doğru bir şekilde uygulanması gerekir. 
 • Bol su içmek ve düzenli uyumak da hem cilt sağlığımız hem de mental sağlığımız için en önemli faktörler arasında yer alır.

Hadi gelin doğru bir cilt bakımı için olmazsa olmazlarımıza bir bakalım.

Doğru Bir Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Her bir insan kendi içinde özel ve değerlidir. Kişilik özelliklerimiz, fiziksel özelliklerimiz ve biyolojik yatkınlıklarımız ne kadar farklı ve her birimiz için ayrı ayrı önemli ise cildimiz de birbirimizden farklı olacak ve bizi biz yapan diğer özelliklerin arasında yerini alacaktır. Bu nedenle cildimiz için yapacağımız uygulamaların da kişiye uygun olması çok önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. 

Cilt tipinin belirlenmesi ve cildin ihtiyaç duyduğu bakımın sağlanması için gerekli olan cilt bakımı özellikleri arasında doğru temizleme ve arındırma ürünleri, detox ürünleri ve nemlendiriciler yer alır. 

Uzmanların teşhisi ve yorumları da dikkate alınarak cildin ihtiyaç duyduğu bakımın sağlanması ve bu işlemlerin düzenli bir şekilde yapılması ile cildin çok daha sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlayabiliriz.

Doğru bir cilt bakımının ilk adımı olan uzman görüşlerini aldıktan sonra ve tavsiyelerine uyduktan sonra cildinizin sağlıklı görünmemesi için hiçbir neden kalmaz.

Doğru Cilt Bakımının Uygulamaları Nelerdir?

 • Temizlik: Doğru bir cilt bakımını gerçekleştirmek için yapmanız gerekenlerin başında öncelikle derinlemesine temizlik gelir. Cildiniz için uygulayacağınız tüm bakım aşamalarının iyi bir şekilde uygulanabilmesi ve beklenen etkiyi gösterebilmesi için derinlemesine temizlik yapılmalıdır.
 • Gözenekleri sıkılaştırma: Temizlenen bir cilt gözeneklerinin çevresel faktörlerden etkilenmesi ve tekrar dolması çok daha kolaydır. Bu nedenle temizleme işleminden sonra gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan tonikler kullanılmalıdır.
 • Göz çevresi bakımı: Cildimizin en hassas bölgelerinden biri olan göz çevresi için gerekli bakımı uygulamalı ve cildinizin bütün halinde bakım almasını sağlamalısınız. 
 • Nemlendirme ve serumlar: Cildinizi nemlenmeye hazırlamak için serumlar kullanabilir ve cilt tipiniz ile yaşınıza bağlı olan nemlendiricileri kullanarak cildin nem dengesini sağlayabilirsiniz. 
 • Güneş kremleri: Cildimize en büyük olumsuz etkiyi gösteren ve cilt lekelenmelerinin en büyük etkeni olan güneş ışınlarından kurtulmak için güneş kremlerini dört mevsim mutlaka kullanmalısınız.
 • Peeling: Cildin ölü deriden arınmasını sağlayan en önemli adımlardan biri de peeling uygulamalarıdır. Taze, temiz ve sağlıklı bir cilt için peeling atlanmaması gereken adımlardan biridir. 
 • Maske: Belirli periyotlarda genel bakım ya da spesifik cilt problemleri için  uygulayacağınız maskeler sayesinde de cildinizdeki büyük değişimleri fark edebilir ve bakımın en eğlenceli bölümünü hayatınıza dahil edebilirsiniz. 
 • Eğer cildinizde genel problemlerden ziyade spesifik problemlerle savaşıyorsanız doktorunuzun da tavsiyesi ile problemlere yönelik uygulamaları da tavsiye edilen aşamada gerçekleştirmelisiniz. 

Doğru Uygulanmayan Cilt Bakımları İle Nasıl Sonuçlar Elde Edilir?

Cilt tipinizi belirlemeden ve uzmanların görüşlerini almadan cildinizi desteklediğinizi düşündüğünüz uygulamalarla cildinizde beklenmedik etkiler yaratabilirsiniz. 

Bu etkiler arasında görebileceğiniz değişiklikleri ise şöyle sıralayabiliriz.

 • Siyah nokta ve sivilceler
 • Cilt lekeleri
 • Gözle görülebilir geniş gözenekler
 • Renk tonu farklılıkları
 • Cansız ve donuk bir görünüm

Bu olumsuzlukları gidermeye çalışmak için yaptığınız kişisel bakım çalışmalarının doğru uygulanmaması halinde bu problemlerin devam ettiğini ya da arttığını görebilirsiniz. 

 

Cildinize daha iyi bakmak, estetik anlamda arzu ettiğiniz görünüme kavuşmak ve mental olarak kendinizi çok daha güçlü hissetmek için cilt bakımı hakkında uzman görüşlerini almalı ve rutinlerinizi mümkün olduğunda aksatmadan devam ettirmelisiniz. 

Her türlü sorunuzu en doğru şekilde cevaplandırmak isterseniz kliniğimizi ziyaret edebilir ya da iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al