Cilt Kanserinin Önüne Geçmenin Yolu Ben Muayenesi

CİLT KANSERİNİN ÖNÜNE GEÇMENİN YOLU: BEN MUAYENESİ

Çoğumuz benlerin bize güzellik kattığını düşünürüz, hatta yüzdeki ve ellerdeki benler hoşumuza gider. Ancak benlerimizin cilt kanseri için uyarıcı görev yaptığını da unutmamak gerekir. Benlerimizin takibini düzenli olarak yaptırmamız gerekiyor. Eğer benlerimiz büyüyor ve şekil değiştiriyorsa, bu durum cilt kanserinin habercisi olabilir. Ne yazık ki, halk arasında benlerin oluşturabileceği riskle ilgili bilgi ve bilinç oldukça zayıf. Örneğin; ben aldırmanın zararlı olduğu konusunda kökleşmiş bir bilgi var. Bununla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bizse bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta ben muayenesinin cilt kanseri açısından ne denli önemli bir konu olduğundan bahsedeceğiz.

 

En Riskli Cilt Kanseri Türü: Melanom

Melanom, cilde rengini veren melanosit hücrelerinin çeşitli sebepler nedeni ile çoğalması sonucu ortaya çıkan bir kanser türüdür. Melanom’um görülme oranı %5 olsa da en ölümcül kanser türlerinden biridir. Cilt kanseri nedeni ile ölümlerin %75’ini melanom oluşturur. Uzmanlar, son yıllarda Melonum’un görülme sıklığının %44 arttığını dile getiriyor.

Melanom, birden ortaya çıktığı ve hızla yayıldığı için erken teşhis bu hastalıkla çok önemlidir. Yayılma hızı nedeni ile kötü huylu kanser hücreleri başka organlara da sıçrayabilir. Durum bu hale gelmeden, erken teşhis için düzenli olarak ben muayenesi yapılması konusunu sıklıkla hatırlatmak istiyoruz.

 

Ben Muayenesi ile Kanser Riskini Azalmak Mümkün

Benlerinizdeki değişimi kontrol etmeniz cilt kanseri riski açısından büyük önem taşıyor. Cilt kanseri, en çok yaz aylarında görülüyor. Çünkü güneş ışınlarının etkisi ile melanosit hücreleri harekete geçiyor ve benlerde değişim yaşanıyor. Özetle, güneş ışınları cilt kanseri riskini arttırıyor, bu nedenle saat 10.00 ile 16.00 arası güneşe maruz kalmaktan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Eğer cildinizde daha önce hiç fark etmediğiniz bir leke görürseniz ya da benlerinizde değişim fark ederseniz hemen bir cilt uzmanına yani dermatoloğa  görünmelisiniz. Ne kadar erken teşhis konursa, sizin için o kadar iyi. Benlerinizdeki değişimin sebebi melanom ise ve siz bunu erken fark ederseniz, tedavi olup cilt kanserinden kurtulma şansınız o derece yükselir.

 

Benler Ne Zaman Tehlike Arz Eder?

Elbette hepimizin cildinde, farklı yerde ve farklı boyutlarda benler vardır. Cilt kanseri için risk oluşturan benler, şekil değiştiren ve çoğalan benlerdir. Eğer benleriniz büyüyor ve büyürken şekli bozuluyorsa, rengi değişiyor hatta gitgide koyulaşıyorsa, benlerinizin bulunduğu bölge kaşınıyor ya da arada kanıyorsa hiç vakit kaybetmeden bir cilt hastalıkları uzmanına görünmelisiniz. Çünkü saydığımız bu durumlar, melanom belirtilerindendir.

Bilinçli Olun ve Çevrenizi Bilinçlendirin

Kimimiz yoğun hayat tempomuz nedeniyle, kimiz ise bilinçsiz ve duyarsız olduğumuz için benler ile cilt kanseri arasındaki ilişkiyi göz ardı ediyoruz. Oysa cilt kanseri nedeni ile hayatını kaybeden dört insandan üçü melanoma yakalanmış oluyor. Melanomu fark etmenin en kolay yolu ise kısa sürede bilgisayarlı dermatoskopla yapılan ben muayenesidir. Bu nedenle düzenli olarak benlerimizi kontrol ettirip, çevremizdeki insanlarda da bu farkındalığı uyandırmamız çok önemli. Hatta yılda 2 kez bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olarak işimizi sağlama alabiliriz. Unutmayın sağlık ihmal edilecek bir konu hiç bir zaman değil, hele burada konu cilt kanseri riski ise çok daha dikkatli davranmalı değişimleri gözleyerek hareket etmeliyiz.

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al