CORONA VE STRESİ İLE ŞİDDETLENEN DERİ HASTALIKLARIMIZ

Our Skin Diseases Exacerbated by Corona and Its Stress

Of course, some things have changed in our lives during the Corona virus days. The anxiety and stress we experience has increased a little more. At the same time, we have gained some different habits for hygiene and self-protection. This week on Lotus Dermatology Blog, we wanted to talk about the stress we experience these days and the effects of these habits on our skin. We can also do good work on this in the coming days, stay tuned.

Stress has complex effects on our body such as cellular, physiological and behavioral. As you know, stress, which can occur due to physical reasons such as heat, extreme cold, trauma, radiation, and toxic agents, occurs due to emotional reasons. Although stress is a situation that keeps us alive and active and makes us feel alive, the fact that excess of everything is harmful is also valid in stress. A person who is faced with intense stress may encounter mental or physical problems when he cannot overcome it by his own means. In other words, intense stress can cause various diseases by suppressing the immune system due to its effects on the cellular basis, creating changes in the hormonal system and affecting the nervous system.

The skin, which is the organ of expression of our emotions and reactions, is one of our basic organs that we use in our communication with people. We reflect our reactions such as love, affection, love, hate, anger, anger to the person in front of us through our skin in the form of soft or hard touches. At the same time, the skin, which is our connection with the external environment, is our largest organ that is exposed to various stressors throughout the day. The concept of stress, which is very important for these reasons, is an inevitable fact that can cause skin diseases at wholesalebud site.

Stress-Related Aggravated Skin Diseases

  • Rosacea (Rose) Disease
  • Shingles
  • Urticaria (Hives)
  • Ringworm (Alopecia Areata)
  • Eczema (Atopic Dermatitis)
  • Acne

Rosacea (Rose) Disease: Rosacea disease , which is manifested by the enlargement of the superficial veins in the skin, mostly with inflamed redness and acne-like blisters around the nose of the face area, is a disease that can develop due to stress. It can be seen at any age, regardless of male or female. The masks we use in the days of the coronovirus aggravate the rosacea disease. Keeping it hygienic and renewing it frequently is really important at this point.

Shingles: It is an infection caused by chickenpox. This virus, which settles in the part of the nervous system that controls the skin of individuals who have had chickenpox in the past, but lives in an inactive way, can become active when the immune system is extremely weakened and can cause shingles. However, this virus usually does not become active and does not cause disease. Symptoms such as rashes on the skin, burning, tingling, itching and stinging in the area where the rash occurs. These symptoms may intensify from time to time, and the person talks about unbearable pain. It is a skin disease that occurs when the stress factor suppresses the immune system.

Ürtiker (Kurdeşen): Aniden ortaya çıkan ürtiker, çok sayıda kaşıntılı, şiş ve kızarıklıklara sebep olan döküntülü bir deri hastalığıdır. Bazı hastalarda bu belirtilere yüz bölgesinde şişlikler ve ağız içi ile dudak bölgesindeki döküntülerde eşlik eder. Ürtikeri tetikleyen birçok sebep vardır. Bunlardan biri de yine karşımıza çıkan strestir. Bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan hücreleri baskılayan stres, ürtikere sebebiyet verir.

Saçkıran (Alopesi Areata): Saç, kirpik, kaş ve sakal gibi saçlı deride bulunan tüylerin ani dökülmesi durumudur. Etkilenen bölgedeki deride iltihabi bir durum yoktur. Kişiden kişiye göre klinik tipi değişen saçkıran, genellikle 40 yaş altında ortaya çıkar ve erkeklerde daha çok görülür. Nedeni tam olarak bilinmese de bilim dünyası tarafından stresle çok ilişkilendirilen bir deri hastalığıdır. Yine strese bağlı saç dökülmelerimiz de artabiliyor.

Egzema (Atopik Dermatit): Cilt yüzeyinde kuruluk ve kaşıntı veren kızarık kabarcıklar ile karakterize olan egzema, derinin iltihabi bir hastalığıdır. Kabarcıklar kurudukça pul görünümü alır. Kuruyan pullar çatlayarak deriyi enfeksiyonlara açık hale getirir. Genellikle yüz, saç derisi, bacaklar, kollar ve eller de görülen egzema, alerji, stres, kimyasal ajanlara maruz kalma gibi birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Stres, bu nedenlerin en başında gelir.

Özellikle bu Corona virüs günlerinde çok sık yıkadığımız ellerimiz, sürekli kimyasal ajanlara maruz kaldığı için hassaslaşıyor. Hassaslaşan el derisi zamanla kendi nemini koruyamadığı için egzema hastalığına boyun eğiyor. Bu yüzden gün içerisinde sık sık ellerimizi nemlendirmeyi unutmayalım.

Akne (Sivilce): Cildin yağ salgılayan kanallarının tıkanması, şişmesi ve bakterilerle iltihaplanması sonucu oluşan akne, genellikle ergenlik çağıyla başlar ve otuzlu yaşlara kadar uzayabilir. Ve sonrasında da erişkin akneleri çoğu hastamızın sorunlarından biri.  Aknenin oluşum nedenleri; kalıtım, beslenme, stres, hormonlar ve çevresel faktörler olarak söylenebilir. Özellik bu Corona virüs sürecinde beslenme alışkanlıklarımız değişti. Buna bağlı olarak yağlı yiyeceklerden uzak durmak, ellerin yüzle temasını mümkün oldukça engellemek akne oluşumunu önlemek adına çok önemli. Ve bol su içmek elbette cildimiz için de olmazsa olmaz.

First of all, we understood the value of most things in life much better, and our health comes first. Do not postpone everything you do for your body, soul and mental health, start doing it routinely and make it a habit!

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al