SAĞLIKLI CİLT ÖNERİLERİ

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın ilk koşulu genel vücut sağlından geçer. Bol su içmek, taze ve katkısız meyve ve sebze tüketimi, hayvansal yağlardan uzak durmak, 3 beyazdan kaçınmak gerekir. Güneşten korunmak, zarar görmeden güneşten yararlanmak önemlidir. Sigara, kırışıklıkların oluşmasında, deri renginin ve kan dolaşımının bozulmasında ve kollajen hasarının oluşmasında olumsuz rol oynar. Bu yüzden sigara içilmemesi sağlıklı bir cilt için önemlidir.

Düzenli spor yapılmalı ve düzenli uyunmalıdır. Stresle başa çıkmayı öğrenmek de en az diğer faktörler kadar önemlidir. Tüm bunların günlük cilt temizliği ve bakımı ihmal edilmemelidir. Güçlü sabunlar kullanılmamalı, cilt düzenli olarak nemlendirilmelidir.
Vitaminler cildimiz için önemlidir…
Bazı vitaminler epidermis ve dermisin günlük fonksiyonlarını düzenlemek için, bazıları da güneşin zararlı etkilerinden, UV ile tetiklenen hasardan korunmada etkilidir.
A vitamini 
A vitaminin yaklaşık 1/3’ü karoten formundadır. Karotenlerin deriyi ultraviyole (UV) radyasyonundan korur. Foto yaşlanma gösteren deride mevcut olan kırışıklık ve kabalaşmayı, ciltteki siyah kahverengi lekeleri ve güneş lekelerini azaltır. A vitamininin dışarıdan uygulandığında kolagen yapımını arttırmaktadır.
B vitaminleri
B vitaminleri ultraviyole hasarını azaltıp, kollagen sentezini uyarır. Derinin yağ tabakasının korunmasına katkıda bulunur. Yara iyileşme sürecine katkıda bulunur.UV ışınlarına maruz kalmak derideki folik asitin zalmasına neden olur. Derinin sağlığı için B vitaminlerinden biri olan folik asit alımı oldukça önemlidir.

C vitamini
Güçlü bir antioksidan olan C vitamininin UV koruyucu etkisi mevcuttur. Kollagen üretimini arttırır, foto yaşlanma bulgularını azaltır. C vitamini türevi olan askorbik asit; topikal/ harici kullanım ile foto yaşlanma, melazma (ciltteki siyah, kahverangi lekeler) ve çatlak tedavisinde etkilidir.
D vitamini
D vitamini UV ışınlarının deri üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasında etkilidir.
E Vitamini
E vitamini, güneşe bağlı oluşan yaşlanmayı azaltmaktadır.
K vitamini
Topikal/ harici olarak %1’lik K vitamini kullanımı lazer ve dolgu gibi işlemlerinden sonra deride gelişen morlukların daha kısa sürede gerilemesini sağlar. Retinol ile kombine kullanımı göz altı morluklarının tedavisinde kullanılır.
Biotin
Saç dökülmelerinde, kırılgan tırnaklarda biotin kullanımının onarımı arttırdığı gösterilmiştir.
Yeniden gençleşmede vitaminler
Bazı vitaminler kozmetik uygulamalar yoluyla derinin UV hasarından korunmasına yardımcı olurlar. A ve E vitamini bu anlamda kullanılan vitaminlerdir.
A vitamini doğada iki farklı formda bulunur; retinol ve karotenoid. Sentetik A vitamini türevleri olan ilaçlar gerek deriye sürülerek gerekse ağızdan alınarak yaşlanmış derinin tedavisinde kullanılmaktadır. A vitamin türevleri derideki kollajen ve elastin sentezini arttırmaktadır.
E vitamini ise antioksidan özelliği nedeniyle güneş hasarını ve güneşe bağlı yaşlanmayı azaltmaktadır.

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al