ESTETİK GÖRÜNÜMÜN ÖNÜNE GEÇEN KILCAL DAMAR SORUNU

Estetik Görünümün Önüne Geçen Kılcal Damar Sorunu

Vücudumuzu örümcek ağı gibi saran kılcal damarlar, kan ve dokular arasındaki alışverişi sağlamada rol oynar. Cilt yüzeyine yakın bulunan kılcal damarlar, bazı sebeplerden dolayı geçtiği yerlerde mor ya da kırmızı renkte lekeler yani kızarıklıklar oluşturabilir. Bu durum kılcal damarlarda genişlemelerin ve çatlamaların meydana geldiğini gösterir. Sağlık açısından sıkıntı teşkil etmemesine rağmen estetik görünümü bozduğu için insanlar arasında yaygın bir cilt problemidir. Bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta sosyal hayatımızı olumsuz etkileyen bu problemin çözüm yolu olan ‘’Kılcal Damar Tedavisi’’nden bahsedeceğiz.

Yüzde Kılcal Damar Neden Çıkar?

 • Cilt yüzeyinin hassaslaşması ve incelmesi
 • Cildin güneşe uzun süre maruz kalmasına bağlı güneş hasarı
 • Kortizonlu kremlerin aşırı ve uzun süreli kullanımı
 • Akne rozasea hastalığı (Gül hastalığı)
 • Aile öyküsü ve genetik faktörler
 • Doğum kontrol hapları ve hormonal tedaviler
 • Aşırı sıcağa ya da soğuğa maruz kalma
 • Radyasyon tedavileri
 • Kan hastalıkları
 • Lupus (Kelebek hastalığı) vb. hastalıklar

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi Nedir? Nasıl Olur?

Yüzümüz de oluşan kızarıklığın ve genişlemiş ya da çatlamış kılcal damarların tedavisinde en sık uygulanan tedavi yöntemi lazer tedavisidir. Geçen hafta sizlere bahsettiğimiz KTP lazer ve IPL (Yoğun Atımlı Işık), kılcal damar tedavisinde en sık tercih edilen uygulamalardır. Kılcal damarlara gönderilen lazer ışınları, genişleyen ve çatlayan damarları aşırı ısıtarak zarara uğratır bu da anormalleşen kılcal damarların zamanla kaybolmasını sağlar.

Kılcal damar tedavisinin süresi, kişinin cilt yapısına göre değişiklik gösterirken ortalama 3-4 seansta çözüme kavuşmaktadır. Her bir seans arasında 3-4 haftanın olması, zaten yıpranmış olan cildinizi daha fazla yıpratmadan tedavi etmek amacıyla daha uygun olacaktır. Kılcal damar tedavisinin etkisi 1-2 seans sonrasında görülmeye başlar ancak tam etkisi 3.seanstan sonra ortaya çıkar. Şiddetli kılcal damar ve kızarıklık problemi yaşayan hastalarda tedavi sonrasında 3-6 ayda bir seanslarını tekrarlar ise problemine yönelik kalıcı çözüm yaratabilir.

Kılcal damar tedavisi yaptıran kişiler, güneş altında durmaktan kaçınmalı (özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde), koruyucu önlemler olarak şapka ve güneş koruyucu kremler kullanmalıdır.

Kılcal Damar Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kılcal damar tedavisi, uygulandığı bölgede kızarıklık, hafif kabarmalar ve kabuklanmalar yapabilmektedir, bunlar normaldir. Bu şikayetler birkaç gün içerisinde geçmektedir.

Kılcal damar tedavisi, lazer uygulamalarını içine alan bir tedavi yöntemi olduğu için kanama bozukluğu bulunan kişilerde, kalp pili taşıyan kişilerde, gebelerde ve epilepsi(sara) hastalarında uygulanmamaktadır. Bunların dışında her ten renginde ve yaş grubunda lazer tedavisi uygulanabilir.

Kadınların Kabusu Varisler

Vücutta en çok bacaklarda gözlenen kılcal damarlanma, varis ve genişlemiş kılcal damarlar, toplardamarların yetersiz çalışmasından kaynaklı ortaya çıkar. Bacaklarda ağrı, halsizlik, yanma, sızı, zonklama, kramp gibi sıkıntılara sebep olabilir. Varis ve genişlemiş kılcal damarlanmayı özellikle kadın hastalarımızda erkek hastalarımızdan daha fazla gözlemliyoruz. Yaş aralığı olarakta 40’lı yaşlardan sonra varis oranı gittikçe artmaya başlıyor. Muayene bu noktada önemli bir noktadır, damar ultrasonun yanlış yorumlanması ve yanlış varis tedavi yönteminin seçilmesine sebep olabilir. Varisler Cerrahi, Skleroterapi ve Nd- YAG lazerle tedavi edilebilir.

Varis Oluşumu Nedenleri

 • Genetik olarak ven damarlarındaki zayıflıktan ve yetmezlikten kaynaklanabilir.
 • Uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanabilir.
 • Hamilelik süreci ya da bazı doğum kontrol hapları sebep olabilir.
 • İlerleyen yaşla beraber damar yapısının zayıflaması bu duruma sebep olabilir.
 • Derin damarlarda farklı sebeplerle oluşan tıkanıklıklardan kaynaklı oluşabilir.

“En iyi kılcal damar kremi” veya ” Varis kremi” diye piyasada satılan kremleri kullanan farklı uygulamalar deneyen hastalarımız çoğunlukla bir çözüm bulamıyorlar. Bilinçsiz yapılan bu uygulamalar tam tersi kızarıklıkların ve atakların artmasına sebep oluyor. Bu sebeple uzman bir doktor tarafından tedavinin yürütülmesi her cilt rahatsızlığında olduğu gibi bu sorunda da çok önemli. Kliniğimizde kılcal damar tedavisi yaptıranlar, lazer tedavilerinden oldukça memnun kalıyorlar. Bu olumlu yorumlar da bizi çok mutlu ediyor. Kısaca kılcal damarlanmalar, varisler veya estetik görüntünüzde sizi rahatsız eden her şey için Lotus Dermatoloji’nin uzman ellerine kendinizi emanet edebilirsiniz. Çünkü sağlığınız ve güzelliğiniz bizle için çok önemli!

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al