EVDE SELÜLİT TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Selülit Nedir?

Selülit, cildin yüzeyinin portakal kabuğu gibi görünmesine sebebiyet veren bir cilt problemidir. Çoğunlukla kadınlarda ve kalça, uyluk, karın gibi vücudun alt bölgelerinde görülen bir sorundur. Birçok kadın selülitin sebep olduğu estetik olmayan cilt görüntüsünü kabullenmeye çalışır, çünkü bunun çaresi olmayacağını düşünür. Halbuki selülit tedavisi için birkaç yöntem bulunmaktadır. Lotus Dermatoloji’de bu hafta bu yöntemlerden bahsetmeden önce, selülitin hikayesinin kasedini başa saralım.

Selülit Neden Oluşur? Selülit Kaç Yaşında Başlar?

Selülit oluşumunun temelinde vücudumuz için hem yararlı hem de zararlı olan bir madde yatıyor, yağ. En basit ifade ile anlatacak olursak; yağ cepleri derimizin altında olan bağ dokulara yaklaşıyor, bu yağ cepleri nedeni ile de derimizin altına düzensiz ve yoğun bir şekilde yağ birikmiş oluyor. Özetle bu sorunlar hep yağların başının altından çıkıyor.

Selülit sorununun ergenlik döneminin bitmesiyle beraber kadınların %80-90’ında görülmesine rağmen yine de bu cilt problemini tetikleyen kalitesiz yaşam faktörleri var. Sağlıksız ve yağlı beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve sigara kullanımı bu faktörler arasında yer alıyor. Aynı zamanda kalıtsal etkenler, hormonal değişiklikler, hızlı kilo alımı ya da hızlı kilo kaybı gibi sağlık sorunları nedeni ile de selülit görünümü ortaya çıkabiliyor.

Selülit Tedavisi Mümkün Mü?

Tıpta her şeye çare olduğu gibi elbette selülit problemine de çare var. Radyofrekans, Shock Wave (Şok Dalga) ve Lipolitik mezoterapi uygulamaları ile bu can sıkıcı cilt sorunundan kurtulmak mümkün. Tüm bu selülit tedavisi yollarından bahsetmeden evvel, bu işlemleri işinde uzman birine yaptırmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Radyofrekans yöntemi, birçok amaç için kullanılıyor. Yapılan işlem, cildin yüzeyine radyofrekans dalgaları uygulayarak cilt tabakasının altına birikmiş olan yağların ısının etkisiyle parçalanmasına dayanıyor. Böylece parçalanan yağ dokuları vücuttan daha kolay atılır. Bu nedenle Radyofrekans uygulamaları yağdan kaynaklanan birçok sorun için kullanılabiliyor. Örneğin bölgesel incelme ve cildin toparlanması için etkili yöntemlerden biri. Yine aynı şekilde selülit oluşumunun temelinde de yağ dokular olduğu için radyofrekans uygulaması selülit sorunu olanlarda da olumlu sonuç veriyor.

Shock Wave (Şok Dalga) tedavisi, cildin sıkılaşması için en etkili yollardan biridir. Selülit tedavisinde de yaygın olarak kullanılan bir yoldur. Selülitli bölgeye şok dalgaları uygulanarak kısa süreli basınç oluşturan ses dalgalarının sorunlu bölgeye verilmesidir. Şok dalgaları sayesinde cilt tabakasının altına birikmiş ve sıkı sıkıya birbirine bağlanmış olan yağ dokuları kolayca birbirinden ayrılır. Yağ dokularının parçalanması ve vücuttan atılması ile de selülit görünümü azalır.

Lipolitik mezoterapi, cildin altında biriken yağ dokusunu parçalayabilecek güçteki etken maddenin cilde enjekte edilmesi işlemidir. Enjekte edilen madde aynı zamanda kollajen de içerdiğinden vücudun eski esnekliğini geri kazanması mümkün olur. Hem bölgesel incelme hem de selülit tedavisi için sonuç veren bir yöntemdir.

Evde Selülit Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Çoğu insan evde uyguladığı birkaç yöntemle de selülit görünümünü azaltmaya çalışıyor. “Selülit hangi sporla geçer?, Selülite hangi yağ iyi gelir?, Hangi selülit kremi işe yarıyor?, Selülit masajı nasıl yapılır?” gibi sorular kadınların sormaktan vazgeçmediği başlıca sorular. Peki bu mümkün mü? Uzun uğraşlar sonucunda ne kadar yol alındığını çoğumuz deneyimlemiş olsa gerek. Neler mi denemedik? Selülit masajı, selülit kremi ya da selülit fırçası…

Genel olarak selülit oluşumunun önüne geçmenin en iyi yolu, sağlıklı beslenme ve düzenli sporu hayatımıza katmaktır. Eğer ergenlikten itibaren beslenme ve spora dikkat edilirse selülit sorunu ile karşılaşılmama olasılığı yüksektir. Ancak artık çok geçse, yine de hala yapabileceğiniz birkaç şey var. Elbette öncelikle Lotus Dermatololi’ye uğramak ve sonrasında sağlıklı beslenme ve sporu hayatınıza katmak!

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al