GÖZ ALTI MORLUKLARINIZ GİTSİN

GÖZ ALTI MORLUKLARINIZ GİTSİN

Cilt problemlerinin başında gelen gözaltı morlukları her kadının korkulu rüyaları arasında olan bir problemdir. Birden fazla faktörün sebep olduğu göz altı morlukları tedavisi ile cildinizdeki aydınlık görünümü elde etmeniz mümkün olabilir.

Bu hafta öncelikle göz altı morluklarına neden olan faktörleri sonrasında ise yüzünüzdeki berrak görünümün sağlanmasındaki en önemli faktörlerden biri olan göz altı morluklarının tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Alt göz kapaklarının koyu renge bürünmesi ve koyu halkalarla çevrelenmesi ile bilinen göz altı morlukları, her yaştan birey için görülebilecek bir problem olarak karşımıza çıkar.

Çok daha yaşlı, yorgun ve kötü bir görünüme neden olan göz altı morlukları ile aynadaki görünümünüzden memnun olmayabilirsiniz. Peki, göz altı renginin koyulaşmasına ve göz altı morluklarına neden olan sebepler nelerdir?

Genetik: Göz rengi gibi aileden gelen kalıtsal özellikler nedeniyle daha belirgin göz altı morluklarına sahip olabilirsiniz. Cilt rengi ve yapısı kalıtsal özellikler arasında yer alır ve göz altındaki deri, diğer bölgelerdeki cilt yapısına göre daha incedir. Kan damarlarının ince göz altı derisinin altında kırmızı ya da mavi gibi görünmesi de genetik özellikler arasında yer alır.

Yaş: Göz altı morlukları kalıtsal olabileceği gibi yaşlanmaya bağlı olarak da görülebilir. Yaşlanmaya bağlı olan göz altı morlukları en yaygın görülen sebeplerden biridir. Doğal yaşlanma süreci itibariyle cilt incelip esnekliğini kaybedebilir. Ciltte eksilen kollajen miktarı göz altındaki alanın daha koyu görünmesine sebep olabilir.

Uykusuzluk: Yetersiz ve verimsiz uyuma sonucu göz altında oluşan morluklar cildin soluk ve cansız görünmesine neden olan en büyük etkenler arasında yer alır. Uykusuzluk, sadece göz altı renginin daha koyu görünmesine değil aynı zamanda gözlerin çok daha şiş ve yorgun görünmesine de sebep olabilir.

Yorgunluk: Elektronik cihazların fazla kullanılması ve tüm gün bilgisayara başında geçirilen zaman sonucu da gözlerinizdeki koyu rengin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Elektronik cihazlara bakmak için genişleyen kan damarlarının neden olduğu bu görünüm için cihazla aranıza doğru bir mesafe koymalı ve mümkünse filtreli gözlükler tercih etmelisiniz.

Hiperpigmentasyon: Vücudumuzda melanin adı verilen madde cilde rengini veren madde olabilir bilinir. Vücudun gereğinden fazla melanin üretmesi de deride renk değişikliklerine neden olur. Genetik faktörler, yanlış kullanılan kişisel bakım ürünleri ve hormonal değişikliklerin neden olduğu melanin yükselmesi ile göz altında renk değişiklikleri izleyebilirsiniz.

Hamilelik ve Regl Dönemi: Kadınlarda hormonal değişikliklerin yaşandığı en önemli dönemler hamilelik ve regl dönemleri olarak bilinir. Bu dönemlerde kadınlarda cilt rengi soluklaşması ile göz altı bölgesinin daha solgun görünmesi ortaya çıkar.

Dehidrasyon: Cildin sağlıklı görünmesi için gerekli olan en önemli faktörlerden biri de bol sıvı tüketimi olarak bilinir. Her insanın yaş, boy ve kilosuna göre değişen sıvı ihtiyacı bulunur. Vücudun sıvısız kalması ise ciltte renk değişikliklerine yol açabilir. Çökmüş görünen cansız gözler, koyu renk görünen göz çevresine neden olan az sıvı tüketimi aynı zamanda insan sağlığı için de sorunlara yol açabilir.

Güneşe Maruz Kalmak: Vücuttaki melanin üretilmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak bilinen güneş ışınları göz çevresindeki ince derinin de koyu görünmesine sebep olur. Göz çevresi için uygun olan güneş kremleri kullanarak ve güneş gözlüğü kullanarak bu tür problemleri en aza indirebilirsiniz.

Sağlıksız Yaşam Tarzı: Düzensiz ve sağlıksız beslenme, alkol ve sigara tüketimi gibi birçok etken cildimiz için en önemli etkenlerden biri olarak bilinir. Sağlıklı beslenme, verimli ve düzenli uyku, günlük spor programı ve stres yönetimi ile cildinizin çok daha parlak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Peki tüm bu olanlar için çaresiz beklemeli miyiz? Yüzümüzdeki en önemli bölgelerden biri olarak bilinen göz çevresi için sağlıklı ve canlı bir görünüm elde edebilmek adına yapılabilecek işlemler nelerdir?

 

Göz Altı Morlukları Tedavileri Nelerdir?

Göz Altı Işık Dolgusu: Alt göz kapağı problemleri için uygulanan en yeni yöntemlerden biri olarak bilinen göz altı ışık dolgusu yöntemi ile cildin ihtiyacı olan nemi ve canlılığı kazandırabilir ve çok daha berrak bir göz çevresine sahip olabilirsiniz.

Mezoterapi: Lekeli, yorgun, mat ve sarkmış cilt tedavileri için uygulanan bu yöntemle yanak, alın, göz kenarları, ağız kenarı, çene bölgesi ve boyun bölgesi için gerekli olan estetik görünümü kazanabilirsiniz.

Lazer: Cilt gençleştirme işlemlerinde, leke tedavisinde ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan lazer tedavi yöntemleri ile göz altı morluklarının da üstesinden gelebilirsiniz.

Altın İğne: Cilt kırışıklıkları, lekelenmeler ve cilt deformasyonları için kullanılan yöntemlerden biri olan altın iğne tedavisi ile fraksiyonel radyo frekans uygulamasını deneyebilirsiniz. Cildin sağlıklı, parlak ve berrak görünmesi için etkili olan yöntemlerden biri olan altın iğne ile göz altı morluklarını azaltabilirsiniz.

Microneedle Patch: Göz çevresine nem sağlayan etkili yöntemlerden biri olarak bilinen microneedle patch yöntemi içeriğinde mikro iğne bantları ve kremleri ile göz çevresindeki kan akışını hızlandırabilir ve canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Kremlerin mikro iğneler yardımıyla yayılmasını sağlayan bu yöntemle hızlı ve etkili sonuç alabilirsiniz.

 

Kliniğimize gelerek size özel yöntemleri son teknoloji ile buluşturan uzmanlarımız tarafından gerekli olan bilgileri alabilir ve yapılacak işlemlerle bambaşka bir sizle tanışabilirsiniz.

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al