göz altı morluk tedavisi

GÖZ ALTLARINIZ GÜZELLİĞİNİZİ GÖLGELEMESİN

Göz Altlarınız Güzelliğinizi Gölgelemesin

Göz çevresi boynumuz gibi ihmal ettiğimiz bir alan olabiliyor, oysa göz çevresi bakımı tam bir gereklilik. Çünkü göz çevresi cilt dokusunun ince ve hassas olması bu bölgedeki morlukların ve kırışıklıkların hızlıca oluşmasını kolaylaştırıyor. Yüzümüze yorgun, bitkin ve yaşlı ifade veren, kendimizi kötü hissetmemize sebep olan tüm yaş gruplarında görülebilen göz çevresi morlukları, kadın-erkek hepimizin en büyük sorunlarından biridir. Bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta bu konuya estetik dermatoloji nasıl çözüm bulabiliyor bunlardan bahsedeceğiz.

Stresli ve yoğun bir yaşam, yetersiz uyku ya da uykusuzluk problemleri, dengesiz ve kötü beslenme gibi sağlıksız yaşam şeklinin ve genetik faktörlerin sebep olduğu göz çevresi morlukları, daha sık esmer ten rengine sahip kişilerde görülse de açık tenlilerde de görülebilir. Peki göz altı morlukları neden oluşuyor?

Göz Altı Morlukları Nedir?

Çevresel faktörler, sağlıksız yaşam şekli, yaşlanma ve genetik faktörler zamanla göz çevresinde gölgelenmelere sebep olur. Ciltteki pigmentasyon yani cilde rengini veren hücrelerin fazlalığı sebebiyle ortaya çıkan bir durumdur. Göz çevresindeki pigmentasyon fazlalığına genelde torbalanma problemi de eşlik etmektedir.

Göz Altı Morluklarının Oluşma Nedenleri

 • Göz çevresindeki hassas ciltte incelme,
 • Göz çevresindeki yağ dokusunda eksilme,
 • Göz çevresinde bulunan kan damarlarında tıkanıklar,
 • Güneşe bağlı hiperpigmentasyon,
 • Tiroid ve egzema hastalıklarının varlığı,
 • Dehidrasyon (vücudun susuz kalması),
 • Alerji,
 • Genetik sebepler,
 • Sağlıksız yaşam stili (alkol-sigara kullanımı, sporsuz yaşam),
 • Melazma,
 • Kalitesiz ve yanlış makyaj ürünleri kullanılmasıdır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

 • Mezoterapi
 • Işık Dolgusu
 • Lazer Uygulamaları
 • Altın İğne
 • Micro Neddle Patch
 • Kombine Tedaviler

gibi gelişen teknolojik yöntemler ile göz çevrenizde oluşan morluklardan kurtulmak artık daha kolay! Altta yatan sebebin belirlenmesiyle birlikte kişinin ihtiyacına yönelik özel olarak belirlenen tedavi yöntemi uygulanır. Peki en çok kullandığımız tedaviler hangileridir?

Mezoterapi Uygulaması

Göz çevresi bölgesinde oluşan morluklar ya da göz altınızda oluşan torbalar artık canınızı sıkmasın. İçeriğinde hyalüronik asit (ki vücudumuzda da bulunur), askorbik asit, hekzapeptid, belirli ilaçlar, meyve asitleri, çeşitli vitaminler bulunan mezoterapi ilacının göz çevresine uygulanması işlemidir. Karışım halinde olan bu ilaç saç teli kadar ince olan iğneler ile göz çevresine enjekte edilerek yapılmaktadır. Böylece göz çevresindeki cildin kendini tamir etmesi, cildin eski sağlığına kavuşması ve parlaklığını yeniden kazanması hedeflenir. Tedavinin süresi, seans sayısı ve tedavide kullanılacak doz kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte doktor hasta kişinin ihtiyacına göre belirlemektedir. İşlem basamaklarından bahsedecek olursak;

 1. Hastanın göz çevresi tonik vb. bir ürünlü makyajdan ve kirden arındırılır.
 2. Hazırlanan karışımın doğru yerlere enjekte edilmesi ve tedavinin etkin olabilmesi için göz çevresinde referans çizimler yapılır.
 3. Hazırlanan karışım, referans çizimlere uyularak göz çevresine uygulanır.
 4. Göz çevresinde oluşacak şişlik ve kızarıklığı önlemek için mezoterapi sonrası göz çevresine soğuk uygulama yapılır. Soğuk uygulama sonrasında göz çevresine güneş koruyucu kremler sürülerek işlem sonlandırılır.

Işık Dolgusu

Göz çevresi morluklarının tedavisinde en sık kullanılan ve belki de en önemlisi olan tedavi yöntemi ışık dolgusu uygulamasıdır. Hassas ve ince olan göz çevresi cildi için özel olarak üretilen, aktif maddesi hyalüronik asit olmasına rağmen içerisinde aminoasitler ve yeniden yapılandırıcı vitaminler bulunan enjekte edilebilen bir jeldir. Vücudun diğer bölgelerinde kullanılan dolgu malzemelerinin de aktif maddesi hyalüronik asit olmasına rağmen göz çevresi için kullanılan dolgu malzemesinin farkı ise diğerlerine göre uygulanan bölgeye daha homojen yayılmasıdır. Böylece göz çevresi bölgesinin hacmini arttırmak, göz çevresi morluklarını ve kırışıklıklarını ortadan kaldırmak ve daha sağlıklı, genç bir görünüm hedeflenir. İşlem basamakları ise şöyledir;

 • İlk işlem olarak hastanın göz çevresi tonik veya antiseptik solüsyon ile temizlenir.
 • Hastanın göz çevresi bölgesine lokal anestezik uygulanarak hastanın ağrı duyması önlenir.
 • Göz çevresine dolgu uygulaması yapılır.

Uygulaması sırasında ve sonrasında gözle görülür etkiler gözlenir ancak tam ve kalıcı etki 3 hafta sonrasında ortaya çıkar.

Lazer Uygulamaları

Göz çevresi morlukları için kullanılan ve güvenle tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi ise Lazer uygulamalarıdır. Fraksiyonel Lazer, Altın İğne, IPL uygulamaları bunlardan birkaçıdır.

Fraksiyonel Lazer Uygulaması ile göz çevresi morluklarının rengi açılarak göz çevresinde bulunan bağ dokusu güçlendirilir. Böylece göz çevresindeki deri kalınlaşır, morluklar da belirgin azalmalar görülür ve zamanla kaybolur.

Altın İğne Uygulaması ise göz çevresindeki hassas ve ince deriye radyofrekans yollarak oradaki derinin kollajen üretimini arttırmak sağlanır. Yoğun kollajen üretimi cildi tamir eder ve gençleştirir.

IPL Uygulaması, göz çevresindeki morlukların cilt renginin normale döndürülmesi amaçlanarak yapılır.

Can sıkıcı göz çevresi morluklarınızın, özgüveninizi zedelemesine izin vermeyin. Sizinde okuduğunuz gibi gelişen teknolojiler sayesinde tedavisi, artık hiç olmadığı kadar kolay! Siz yeterki isteyin.

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al