yazın cilt bakımı

GÜNEŞ IŞINLARI KABUSUNUZ OLMASIN: YAZ SICAKLARINDA CİLT BAKIMI

Yaz ayları cildimiz için her zamankinden daha hassas zamanlardır. Güneş ışınları yaz aylarında yeryüzüne daha yoğun geldiğinden güneşin cildimize vereceği zarar, sağladığı yararı geçebilmektedir. Bu nedenle herkesin yaz sıcaklarında cildine daha çok özen göstermesi, doğru ürünler kullanması ve bakımlarını aksatmaması gerekmektedir. Lotus Dermatoloji’de bu hafta nelere dikkat etmeliyiz, bunlardan bahsediyor olacağız.

Çoğu insanın kafasında cilt bakımının genelde kış aylarında önemli olduğu gibi bir yanılgı var. “Yazın cilt bakımı yaptırılır mı?” diye düşünüyorlar. Elbette yaz aylarında da cilt bakımı yaptırılır. Cilt kışın nasıl soğuk nedeni ile kuruyorsa, yazın da güneş ışınlarının zararlı olanlarına maruz kalıyor ve cilt yaz bakımı istiyor. Yaz sıcaklarında cildimizi güneşten korumak için yalnızca güneş kremi sürmek yeterli olmuyor. Cildimizi güneşten sakınmamız ve iyi bir şekilde korumamız gerekiyor.

Kullandığınız Ürünleri Değiştirerek Başlayın

Cildin kışın kuruması ile yazın kuruması çok farklı. Her ikisinde de cilt kuruyor ancak ne yazık ki hem yaz hem kış aynı ürünleri kullanınca fayda etmiyor. Kışın nemli nemlendiriciler, yazın ise su bazlı nemlendiriciler kullanmak gerekiyor. Çünkü yağlı nemlendiriciler gözenekleri tıkayarak cildinizin hava almasını önlüyor. Yüz yıkama jeli, maske ve tonik için de su bazlı ürünleri tercih etmeniz yaz bakımı için daha uygun olacaktır.

Güneş Kremi Seçiminde Hassas Davranın

İki türlü ultraviyole güneş ışını vardır: UVA ve UVB. Cildinizi güneşten tam anlamı ile korumak istiyorsanız, tercih ettiğiniz güneş kremi bu iki tür ultraviyoleye karşı koruyucu olmalıdır. Güneş kremi, nemlendiriciden sonra makyajdan önce uygulanmalıdır. Piyasada güneş koruyucu nemlendiriciler, SPF içeren renkli cilt ürünleri çok yaygın olsa da uzmanlar tarafından çok tercih edilmemektedir. Bu nedenle sadece güneş kremi kullanmak cildiniz için en sağlıklı olanıdır. Seçtiğiniz güneş kremi su bazlı olmalı, tere dayanıklı olmalıdır. Ancak nasıl olsa su bazlı güneş kremi aldım diye güneş kremi günde sadece bir kere sürülmemelidir, günde 2-3 kere yenilenmelidir. Çünkü yine de gün içerisinde güneş kremleri ciltten akarak koruyuculuğunu kaybedebilmektedir. Ayrıca tercih ettiğiniz güneş kremi en az 30 SPF olmalıdır. 30 SPF ve üstü koruyucuların %97 oranında koruma sağladığı bilinmektedir.

Bronzlaşmışken Peelingden Uzak Durun

Ciltten ölü derinin atılması ve cildin tazelenmesi için soyucu bir işlem olan peeling çoğu kadının cilt bakım rutininde yer alıyor. Ancak yaz aylarında peelingden uzak durmak gerekiyor. Çünkü cildimiz bizim koruyucu tabakamız. Peeling ile cildi incelttiğiniz zaman kılcal damarların çatlaması gibi olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle yaz bakımı rutininizde peelinge yer vermemelisiniz.

Deniz Suyu Dost, Havuz Suyu Düşman…

Deniz suyunun cilt için ne kadar faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Özellikle akneli ciltler için deniz suyu çok şifalıdır. Yalnızca birkaç günde akneleri yatıştırır. Deniz suyu sayesinde cildiniz yumuşar ve parlar. Ancak ne yazık ki havuz suyu için aynı cümleleri kurmak mümkün değil. Havuz suyunda bulunan klor ve havuz suyunun temizliğinde kullanılan çeşitli dezenfektanlar en nihayetinde kimyasaldır, deniz suyu ise doğaldır. Bu nedenle havuz suyundaki kimyasallar cildinizdeki hassasiyeti arttırabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak yaz bakımı uygulamalısınız.

Su Tüketimini Arttırın

Yaz sıcaklarında vücut, her zamankinden daha fazla sıvı kaybeder. Vücutta sıvı kaybı tansiyonun düşmesi, halsizlik gibi sonuçlara yol açarken cildimizin de kurumasına neden olur. Bu nedenle yaz aylarında su tüketiminizi arttırmalısınız. Ancak “sıvı tüketimi” değil, “su tüketimi” diyoruz. Sadece su içerek cildinize destek olabilir, cildinizin içten nemlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al