Koronavirüs

KORONAVİRÜS’TEN KORUNURKEN SAĞLIĞIMIZI TEHLİKEYE Mİ ATIYORUZ?

Koronavirüs’ten Korunurken Sağlığımızı Tehlikeye mi Atıyoruz?

Bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, temizlik ve hijyen alışkanlıklarımızı iyileştirme konusunda bizlere ciddi uyarılar yaptı. Elleri yıkamak ve iyi hijyen sağlamak, hastalıklarımızı önlemek için yaygın bir uygulamadır. Bununla birlikte, daha önce yapılan çalışmalar birçok insanın ellerini düzgün bir şekilde yıkamadığını göstermektedir. Bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta Maureen Salamon tarafından 20 Mart 2020’de Medscape Medical News’te yayınlanan bir makaleye yer vermek istedik. Buna başlamadan önce ülkelerin el yıkama oranlarıyla ilgili 2015 yılında Gallup International’ın bir araştırması var gelin isterseniz hep beraber bir göz atalım. 63 ülkede yapılan bu hijyen haritası sonuçlarına göre Türkiye 6. sırada yer alıyor.

Ülkelere Göre El Yıkama Haritası

Kaynak: Gallup International

El Yıkama Bilimi

Makalede dermatologlar tarafından Koronavirüs’ün yayılmasını engellemek için her yerde ellerimizi yıkamanın tavsiye edilmesinin bazı klinisyenlerimiz tarafından aşırıya kaçtığı belirtiliyor. Ayrıca Koronavirüs Pandemisi sırasında abartılan önlemlerden dolayı klinisyenlerin önemli bir noktayı atladıklarını ifade ediyor. Bu durumu George Washington Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Adam Friedman Medscape Medical News’e yaptığı açıklamada, “Tekrar tekrar sert sabunlarla ciltteki enfeksiyöz (bulaşıcı hastalık meydana getiren) ajanları temizlerken, aynı zamanda bizi diğer hastalıklara sebep olan organizmalardan (patojenlerden) koruyan koruyucu bariyerimizi de yok ediyoruz.” şeklinde anlatıyor.

Sık sık el yıkama veya alkol bazlı el dezenfektanları ile cildimizi temizleme sonrası cildimize verdiğimiz zararı telafi etmemiz gerektiğini, cildimizi iyileştirmek için ihtiyacı olan nemi nemlendiricilerle cildimize kazandırmamız gerektiğini söylüyor. Ve şu şekilde devam ediyor. “Su, sabun olmadan bile cildin nemlendirici faktörlerini ortadan kaldıran bir numaralı kurutucudur. Ölü deri olduğu düşünülen cildin üst tabakası aslında oldukça işlevsel.”

Cildin pH’ı asidiktir. 7’den yüksek bir pH’a sahip olan sabunlar, negatif yüklü diğer herhangi bir şeye bağlanarak cilt yüzeyinden yabancı maddelerin uzaklaştırılması sağlanır. Ciltteki yağlar da negatif yüklü olduğundan sık sık el yıkama esnasında cildin asit dengesi bozulmuş olur. Bu şekilde cildin doğal nem dengesini sağlayan deri bariyeri de bozulur.

El yıkama esnasında yapılan teknik hatalar da bu sürece katkı sağlar. Boston’daki Massachusetts Genel Hastanesi’nden Daniela Kroshinsky, mikroplardan kurtulmak için çok sıcak su ilen yıkanan elleri bu noktada örnek gösteriyor. Sabunun ılık su ile kullanılmasıyla çatlaklara, tahrişlere ve cilt enfeksiyonlarına yol açmadan patojenleri uzaklaştırmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Sağlıklı Cilt Bariyeri için Ovalama Yerine Sürtme İşlemi Kullanılmalı

El yıkamanın nasıl olması gerektiğini bugünlerde en ince ayrıntısına kadar iyice öğrendik, bu makalede önemli bir noktadan daha bahsediliyor. Daniela Kroshinsky, bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken başka bir konuya değiniyor. Ellerimizi sürtme ve ovalama arasındaki farka dikkat çekiyor. Ovalamak cilt bariyerine zarar vererek cildimizi mikroplara daha açık hale getiriyor.

Friedman, patojenlerin uzaklaştırılmasında ellerin birbirine sürtünme işleminin, sabunun işlevinden daha fazla olduğunu düşündüklerini iletiyor. 20 saniye şart olmasa da cilde yapışan her şeyin fiziksel olarak ortadan kaldırılması için zamana ihtiyaç olduğunu, ancak bu şekilde sabunda bulunan maddelerin organizmaları öldürmesinin sağlanabileceğini iletiyor.

Daniela Kroshinsky, el dezenfektanı kullanırken de tek pompanın yetmeyeceğini bileklerde dahil dezenfeksiyon için çok daha fazlasının gerektiğini söylüyor.

Ellerimizin Nemlendirilmesi

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, mineral yağ veya vazelin içeren bir nemlendiriciler de diğer nemlendirici ürünler gibi idealdir. Nemlendirilmeyen ellerde egzema gözlenebilir. Sık sık nemlendirmek önemlidir. Ayrıca sosyal medyada yaygın olan tavsiyelerin aksine, temizlikten sonra nemlendirmek el yıkamayı olumsuz etkilemez veya patojenlere karşı hassaslık yaratmaz.

Ellerimizin Kurutulması

Ellerin kurutulması da önemlidir, çünkü ıslak eller bakterileri kuru ellerden daha kolay yüzeylere aktarabilir. Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nden Carrie Kovarik, mümkünse el kurutma makinesi yerine kağıt havluların seçilmesi gerektiğini, 2018 araştırmasına göre umumi banyo ve lavabolardaki el kurutucularının, kağıt havlulardan 190 kat daha fazla virüs partikülü dağıttığını söylemiştir.

Ellerimizin Yüze ve Buruna Teması Engellenmeli

Ve son olarak Koronavirüs salgınıyla beraber farkına vardığımız diğer bir önemli konuda gün içerisinde ellerimizle yüzümüze ne kadar çok dokunduğumuz gerçeği. Friedman, insanların gergin ve stresliyken yüzlerine dokunmaya daha meyilli olduklarını bu yüzden bunun çok kolay olmadığını ifade ediyor. Makalede Kroshinsky ve Friedman sevdiklerimizle birbirimizi izleyebileceğimizi ve ne zaman olduğuyla ilgili geri bildirimler alarak bunu kontrol edebileceğimizi iletiyorlar.

Değişimin kolay olmadığı bir gerçek. Koronavirüs Dünya için büyük bir değişimin sinyallerini verdi. Bunu kabullenerek sürece uyum sağlamak bizim ve sevdiklerimizin sağlığı ve mutluluğu için oldukça önemli. Bir araya geldiğimizde yapamayacağımız bir şey yok. Buna yürekten inanıyor, #evdekal #sağlıklakal diyoruz.

Makale Kaynak: https://www.medscape.com/viewarticle/927250#vp_1

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al