El egzaması

KURU CİLTLERİN PROBLEMİ: EGZEMA

Kuru Ciltlerin Problemi: Egzema

Son 10-15 gündür hepimizin çok yakından takip ettiği ve bir an önce geçmesini dilediğimiz koronavirüs süreci bu günlerde en önemli gündemimiz. Bu süreçten kaynaklı aldığımız tedbirlerden biri olan, ellerimizi sık sık ve 20 saniye kuralına uyarak yıkamak, temas yoluyla korona virüs bulaşmasını önlemek için aldığımız en önemli tedbirimiz. Fakat ellerimizi sık sık yıkamamız ve ellerimizin sürekli kimyasal maddelere maruz kalması durumu el bölgesindeki cildin kurumasına ve zamanla aşınarak çatlamasına sebep olabilmektedir. Bu durum zamanla kontakt (temas) egzema hastalığına yol açabilir.

Bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta sizlere son zamanların en yaygın cilt problemlerinden biri olan “Egzema”lardan bahsedeceğiz.

Egzema Nedir? Neden Oluşur?

Farklı nedenlere bağlı oluşan egzema, çevresel faktörlere ve kişinin duygu durumuna bağlı olarak derinin, vücudun bağışıklık sistemine karşı gösterdiği aşırı reaksiyon durumudur.

Hemen hemen her yaşta görülebilen egzema, deride kabarma, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıkan iltihabi bir deri hastalığıdır. Kuruyup çatlayan deriyi enfeksiyona açık hale getirir. Bu yüzden egzema problemi olan hastalarda enfeksiyon durumu da sıklıkla görülür. Bulaşıcı bir hastalık olmayan egzema stres, tahriş, alerji gibi çok farklı etkenlerin sebep olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde “Dermatit” diye de adlandırılmaktadır.

Egzema Belirtileri Nelerdir?

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık
  • Ciltte Kuruluk
  • Deride Pullanma, Kabuklanma, Döküntü
  • Kabarcık Oluşumu
  • Deride Çatlama
  • Saç Derisinde Kepeklenme
  • İltihap

Egzema Çeşitleri Nelerdir?

Egzema, oluşum nedenine ve vücutta bulunduğu yere göre adlandırılmaktadır.

Kontakt (Temas) Egzema

Cildin kimyasal ve irritan maddelere sürekli ve direk temasları sonucu ortaya çıkan egzemadır. Son zamanlarda da ellerde ortaya çıkan egzema türü bu sınıfa girer.

Atopik Egzema

Genetik yatkınlığa bağlı olarak kişinin alerjik durumu ve çevresel etmenler sebebiyle görülür. Bebeklik döneminde ortaya çıkan bu egzema çeşidi zamanla hafiflese de tekrarlayıcı özelliğe sahiptir.

Seboreik Egzema

Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte cildin yağlı olduğu bölgelerde kızarıklık, pullanma ve kabuk oluşumuna neden olur. Kış ve bahar aylarında daha sık ortaya çıkar ve en sık görülen egzema tipidir.

Numuler Egzema

Ellerde, kollarda ve bacaklarda yaygınlık gösteren bu egzema, genellikle erişkinlik döneminde görülür. Kaşıntılı dairesel lezyonlara sebebiyet verir.

Asteotik Egzema

Cilt yüzeyinde bulunan yağ tabakasının azalmasıyla ortaya çıkan bu egzema, sürekli duş alan kişilerde ve yaşlılığa bağlı cildin kuruması gibi sebepler ile ortaya çıkar.

Stres Egzeması

Strese bağlı olarak ortaya çıkar. Psikolojik kaynaklıdır.

Egzema Tedavisi

Egzema hastalığına sahip bireylerin derisi çok hassas olduğu için tahriş edici kimyasal maddelerden özellikle sakınmaları gerekir. Egzemaya neden olan faktörlerin araştırılması ve bu nedenlere karşı koruyucu önlemler alınması tedavide büyük önem taşır (kimyasal maddelerle temas, elleri sık sık yıkama alışkanlığı, stres vs. gibi). Egzema tedavisin temel ilkesi, egzema uyaranıyla olan teması engellemek ve temas sıklığını azaltmaktır.

Egzema tedavisinde uzman bir dermatolog tarafından önerilen kortizonlu kremlerin kullanımı oldukça yaygındır. Dermatoloğunuz önerdiği kremin ölçüsünü yani ne kadar kullanılmasını gerektiğini belirler. Günlük kullanım ölçüsü hasta kişinin ihtiyacına göre belirlenir ve kullanım süresi de ona göre ayarlanır. Hastada alerjik ya da kaşıntı durumlarında tedaviye ek antihistaminik ilaçlarda kullanılabilir. Bir diğer tedaviye ek yani destek amaçlı yapılan, egzemanın tekrarlayıcılığını azaltmak için evde kullanılacak dermatolog tarafından önerilen dermakozmetik ürünlerin kullanılmasıdır. Nemlendirici kremler ise egzema tedavisinin olmazsa olmazlarındandır.

Son dönemde de ellerimizi yıkadıktan sonra nemlendirici kremler kullanmamız çok önemli. Cildimizi nemlendirelim, kontakt egzemaya karşı ellerimizi koruyalım.

Ve şimdi dayanışma, birleşme zamanı. Dünyaya sayısız defa bir olmanın güzel örneklerini veren bizler, bu konuda da aynı fikri paylaşmalı ve bu konuda bilgili, yetkin ve yetkili insanlarımızın dediklerine harfiyen uymalıyız.

Unutmayın ki koronavirüs, alacağımız tedbirlerden güçlü değildir! #evdekal

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al