MEDİKAL ESTETİK TRENDİ: LAZER UYGULAMALARI

Cildinizin genç kalmasını istiyorsunuz, kırışıklıklar gitsin artık yerçekimine karşı koyamayan cildiniz toparlansın istiyorsunuz. Aynı zamanda sivilce izlerinizden ve lekelerinizden de kurtulmak harika bir fikir elbette. Yüzünüzde damarlanmalar da başlamış olabilir, sadece yüzle bitiyor mu bacaklarınızdaki varislerde artık can sıkıcı bir hal almaya başlamış olabilir. Lazer Uygulamaları işte tüm bu sorunlarınıza çözüm olmak için var. Lazerle Leke Tedavisi, Lazerle Cilt Gençleştirme, Lazerle Göz Altı Morlukları Tedavisi, Lazerle Varis Tedavisi, Lazerle Çatlak Tedavisi, Lazerle Sivilce Tedavisi vs. bunlardan bazıları…Kısaca bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta konumuz Lazer Uygulamaları!

Lazer Uygulamalarıyla Cilt Sorunlarına Yenilikçi Yaklaşım Tek Cihazda

Lazer Uygulamaları’nda lazer ışınları, mikro taneciklere çok yüksek enerji ile odaklanarak tedavi sağlar. Bu sayede özellikle güneş kaynaklı lekeler, ciltteki izler ve çatlaklar, cilt yüzeyinde görünen damarlanma (varis) problemlerinde kullanılan Lazer Uygulamaları, cildin yenilenmesi ve yaşlılık belirtilerinin geciktirilmesi amacıyla kullanılan uygulamalar arasında başarılı sonuçlar aldığımız en popüler uygulamalardandır.

Her cilt sorunu için farklı dalga boylarına ayarlanan ve farklı lazer çeşidi kullanılan yani her problem için farklı tedavi yöntemleri sunan Lazer Uygulamaları için uzman bir dermatoloji doktoru tarafından yapılmalıdır. Aksi halde cildinizde hiç istemeyeceğiniz yanık ve su toplama gibi yan etkilerle karşılaşma olasılığınız gerçekten yüksektir.

Lazer uygulamaları, geçen hafta bahsettiğimiz cilt gençleştirme yöntemleri ile birlikte uygulanabilir fakat uygulama aralıklarının ayarlanması gerekir. Mesela dolgu için uygulama aralıklarının en az 2 hafta, botoks içinse en az 1 gün olması gereklidir. Kişinin ihtiyacına ve uygulanacak alana göre değişiklik gösteren Lazer uygulamaları, tedavinin süresine göre 2-6 seans ortalamasında olabilir. Aynı zamanda tedavi için seçilecek zamanın güneşin az olduğu kış aylarında yapılması, ciltte iz kalmaması adına önemli bir püf noktasıdır.

Fraksiyonel CO2 Lazer

Lazerle Cilt Gençleştirme, Lazerle Leke Tedavisi ve Lazerle Sivilce Tedavisi denince ilk aklımıza gelen uygulamalardan biridir. En gelişmiş lazer çeşidi olmakla beraber cilt problemi olan kişinin iyileşme süresini kısaltması, daha başarılı sonuçlar alınması, zahmetsiz ve konforlu olmasının yanısıra yan etkilerinin düşük olması sebebiyle en çok tercih edilen lazer uygulamasıdır. Fraksiyonel CO2 Lazer sayesinde hastanın iş ve sosyal hayatına dönmesi yaklaşık 1-2 güne inebilir.

Fraksiyonel CO2 lazeri nerelerde kullanıyoruz?

  • Akne ve sivilce izlerinde,
  • Yanık, yara ve ameliyat izlerinde,
  • Gebelik ve doğum sonrası oluşan çatlaklarda,
  • Güneş lekeleri ve kırışıklıklarda,
  • Cilt sıkılaştırmada,
  • Ameliyatsız yüz gerdirme işlemlerinde,
  • Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinde,

Fraksiyonel CO2 lazer uygulanan bölgede 1. günün sonunda kızarıklık, sonrasındaki 4-5 günlük süreçte ise küçük kabuklanmalar görülebilir. Tabi bu yan etkiler kişinin cilt yapısına ve yapılan uygulamanın derinliğine göre değişiklik göstermektedir. Mesela daha yıpranmış bir tene ya da derin kırışıklıklara sahip birinde kızarıklıklar ve kabuklanmalar daha uzun sürebilir. Bu kabuklanmalar döküldükten sonra cildin altından pembe ve taze bir cilt çıkmaya başlar.

Q-Switch Lazer

Amatör ya da profesyonel kişiler tarafından yapılmış olan dövmeleriniz zaman içerisinde size eskisi kadara anlamlı gelmeyebilir ya da çeşitli sebeplerden dolayı artık onlardan kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Q-Switch lazer, renkli dövmeler dışında diğer bütün dövmelerde etkili olan bir lazer uygulamasıdır. Bu lazer uygulaması dövmeyi ciltten temizlerken, aynı zamanda cildi gençleştiren bir etkiye sahiptir.

Nd-YAG Lazer

Lazerle Varis Tedavisi denince aklımıza gelen Nd- YAG Lazer yüzeysel varis ve damarlanmaların tedavisinde kullanılan lazer uygulamasıdır. Yüzeysel varisler ve ince kılcal damarlarda oluşan mor-kırmızı damarlanmaların tedavisinde kullanılan etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Geç kalınmamış vakalarda tedavi 1-2 seans olarak tavsiye edilirken, daha fazla şikayeti olan kişilerde 3-4 seans yeterli olabilir. İşlem sonrası hastalar normal hayatına hemen dönebilirler. Nd-Yag lazer tedavisi uygulanırken, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı tarafından destek alınarak, hastanın tüm venöz sistemi mutlaka değerlendirilmelidir.

IPL(Yoğun Atımlı Işık) Lazer

IPL lazer uygulaması son zamanlarda güvenle ve sıkça tercih edilen uygulamalardan biridir. Kılcal damarlar üzerindeki etkisi, cilt lekelerinin giderilmesi, yaşlanma belirtilerinin geciktirilmesi, pigment lezyonlarının tedavisi, gözeneklerin küçültülmesi, kırışıklıkların giderilmesi gibi cildin yenilenmesini ve gençleştirilmesini hedefliyor olması nedeniyle sıkça tercih edilen uygulamalarımız arasında. Kısaca Lazerle Kılcal Damar Tedavisi nin haricinde özellikle Cilt Gençleştirme ve Leke Tedavisi’nde de kullanılır.

Lazer uygulamalarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgilere bu linkten ulaşabilir, çeşitlerini daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Elbette kusursuz cilt yoktur! Sadece lazer uygulamalarıyla tanışmamış cilt vardır diyoruz ve sizleri kliniğimize bekliyoruz.

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al