antioksidan vitamin destegi

PÜRÜZSÜZ VE GÜZEL CİLTLERİN SIRRI: VİTAMİNLER VE ANTİOKSİDANLAR

Pürüzsüz ve Güzel Ciltlerin Sırrı: Vitaminler ve Antioksidanlar

Sağlıklı ve düzenli beslenme vücudumuzdaki doku, organ ve sistemlerin arasındaki işleyişin doğru çalışması için oldukça önemli adımdır. Vücudumuzun en büyük organı olan cildimiz, bizi dış etkenlerden korurken çevresel etkenlere çok fazla maruz kalır. Bu çevresel etkenler ise cildimizi fazlasıyla yıpratır. Yıpranan cildimizi yenilemek, daha sağlıklı, esnek ve canlı bir görünüme kavuşturmak bizim elimizde. Nasıl mı? Tabii ki sağlıklı beslenerek.

Sağlıksız ve düzensiz beslenme, vücudumuzu; cildimiz için gerekli olan vitamin ve  antioksidanlardan eksik bırakır. Böylece cildimizin yaşlanması hızlanır, canlılığı ve esnekliği kaybolur. İşte bizde bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta sizlere ‘’Cilt Sağlığı İçin Yararlı Vitamin ve Antioksidanlar’’dan bahsedeceğiz.

Son yıllarda yükselen bir trend takviye ürünler! Daha ışıltılı, canlı ve sağlıklı bir cilt için içeriğinde vitamin bulunan bakım ürünleri artık çok tercih ediliyor. Cildiniz için en uygun antioksidan ve vitamini, hangi dozlarla ve ne kadar aralıklarla almalısınız bunu dermatoloğunuza danışarak öğrenebilirsiniz. Gelin son zamanlarda cilde faydaları ortaya konmuş ve sıklıkla kullanılan vitamin ve antioksidanlardan bahsedelim.

Cildiniz İçin Güzellik Vitaminleri

E Vitamini:

Besleyici ve iyileştirici özelliğinin yanında çok güçlü bir antioksidan olan E vitamini, cilt için en faydalı vitaminlerin başlarında gelir. Nemlendirici özelliği de bulunması nedeniyle yara, yanık ve sivilce gibi problemlerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

C Vitamini:

Ciltteki lekelerin açılmasında ve renk eşitsizliklerinin giderilmesinde oldukça etkili olan C vitamini, daha ışıltılı bir cilt için leke oluşumuna neden olan melaninin üretilmesini engelliyor. Aynı zamanda cilt kırışıklıkları içinde etkili olan C vitamini, zamanla ciltteki yorgun ve mat görünümü ortadan kaldırıyor. Fakat bazı ciltlerde hassasiyete yol açabildiği için kullanımı ile ilgili dermatoloğunuza danışmakta fayda var. Fayda yerine zarar olmasın öyle değil mi?

A Vitamini:

Yağlı ve sivilceli ciltler için birebir olan A vitamini, siyah noktaların giderilmesinde ve gözeneklerin temizlenmesinde etkilidir. Aynı zamanda cildin sebum düzeyinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Cilt bakım ürünlerinde genellikle retinol olarak gördüğümüz A vitamini, güçlü ve yenileyici içeriği sayesinde cilt dokusunu yavaş yavaş soyuyor. Yine kontrollü kullanmanızda fayda var, dermatoloğunuza danışın tabii kullanmayı düşünüyorsanız.

D Vitamini:

Cildimizin güneş ışığını emmesi ile aldığımız D vitamini, cildin renk tonu değişikliklerinde ve sedef hastalığının tedavisinde büyük rol sahibi. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; D vitamini deriye bağlı enfeksiyonlarla (sivilce gibi) mücadele eden bir etkiye sahip. Antioksidanlara geçmeden önce D vitaminin metabolizma içinde oldukça önemli olduğunu hatırlatalım.

Cilt Güzelliğinizi Destekleyen Antioksidanlar

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın diğer bir önemli noktası, ORAC değeri yüksek yani antioksidanlar bakımından zengin olan besinleri tüketmektir. Gelin cilt için oldukça faydalı antioksidanları ve hangi besinlerde bulunduklarını beraber inceleyelim.

Glutatyon:

En güçlü antioksidan olan glutatyon, vücudun yaşlanma süreci ile savaş halindedir. Bunun yanı sıra vücudun bağışıklığını arttıran glutatyon, vücutta oluşan toksinleri atarak detoks görevi görür. Halihazırda vücudumuz glutatyon üretse de günlük hayatın stresinin ve koşuşturmacasının getirdiği zihinsel ve bedensel yorgunluk, üretilen Glutatyon miktarını vücut için yetersiz kılıyor. Bu yetersizliği gidermek için ya destek takviyeler almalı ya da Glutatyon dan zengin besinler tüketmemiz gerekir. Bu besinler ise; brokoli, zerdeçal, avokado, domates, bezelye olabilir.

Koenzim Q10:

Sağlıklı, genç ve gergin ciltlerin sırrı olan KoenzimQ10 antioksadını, kolajen üretimine yardımcı olarak cildi yeniler ve gençleştirir. Özellikle 35 yaş üstü kadınlarda cildin elastikiyetini korumak ve kırışıklık oluşumunu önlemek için önerilen KoenzimQ10, kırmızı et, balık, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler gibi birçok besinin içerisinde bulunur.

Alfa Lipoik Asit:

Çok güçlü bir diğer antioksidan ise alfa lipoik asittir. Cildi yenileme ve gençleştirme etkileri olan Alfa Lipoik Asit, Kolajen ve KoenzimQ10 ile birlikte kullanımında hücresel aktivitelerin hızını arttırır. Böylece metabolizma hızlanır, cilt yenilenir, kırışıklıklar önlenir, yaşlanma belirtileri en aza indirilir. Brokoli, domates, ıspanak, lahana, bezelye gibi sebzelerde oldukça fazla bulunan Alfa Lipoik Asit aynı zamanda kırmızı et ve sakatatlarda da fazlasıyla bulunur.

Vitamin ve antioksidan desteklerinin de ilaçlar gibi kişiye özel olduğunu ve gereksiz veya fazla kullanımın vücudunuza zarar vereceğini unutmayın. Bu sebeple hem ihtiyacınıza yönelik doğru takviyeleri hem de miktar ayarlaması için bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

Antioksidanlar ve mineraller hem genel sağlığımız için hem de güzel bir cilde sahip olmak için oldukça önemli. Bol su tüketerek, cilt bakımımızı ihmal etmeyerek, vitaminlerden ve antioksidanlardan zengin besinler ile dengeli beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak önüne geçemeyeceğimiz hastalık neredeyse yok diyebiliriz.

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al