sivilce ve beslenme ilişkisi

SAĞLIKLI BESLENME İLE SİVİLCELERİ AZALTALIM MI?

Sağlıklı Beslenme ile Sivilceleri Azaltalım Mı?

Birçok insan sivilce sorunundan dert yanıyor. Görünür yerde olan, özellikle yüzdeki sivilceler çoğu insanın adeta kâbusu haline gelip özgüven problemi başta olmak üzere birçok psikolojik soruna yol açabiliyor. Bazı sivilceler ise ağrılara sebep olarak daha ciddi boyuta ulaşabiliyor. Peki, hiç düşündük mü neden sivilce problemi yaşıyoruz diye? Lotus Dermatoloji’de bu hafta beslenme ve akne ilişkisi konumuz. Yakın zamana kadar akneler ile beslenmemiz arasında ilişki olmadığı düşünülüyordu. Oysa son zamanlarda bu etkiyi destekler çok sayıda çalışma mevcut

Fast Food’ları Bırakıyoruz

Günümüz insanlarının baş düşmanı fast food ürünler. 1980 sonrası ABD’den tüm dünyaya hızla yayılan fast food birçok sağlık sorununa yol açıyor. Başta diyabet olmak üzere sivilce probleminin de en büyük sebeplerinden biri hazır gıdalar. İçerisinde katkı maddesi ve bolca yağ bulunan bu ürünlere vücudumuzun aslında hiç mi hiç ihtiyacı yok. Bu ürünlerin bize faydası olmadığı gibi maalesef zararı var. Ayrıca çikolata ve gazlı içecekler de maalesef sivilceye neden olabiliyor. Bazı kişilerde süt ve süt ürünlerinin tüketimi de sivilce oluşumunu tetikliyor. Beslenme tarzımızı dönüştürerek, kendimize en uygun beslenme planını bularak sivilce sorunun önüne geçebilmemiz mümkün. Ancak bazı sivilce problemlerinin hayat tarzımızı değiştirmek ile geçmediğini gördüğümüzde tedavi için doktora başvurmamız gerektiğini de göz önünde bulundurmalıyız.

Sivilce Sorununa Özel Beslenme

Eğer yüzeysel ve minik sivilce sorununuz varsa, fast food tüketmeyi bırakıp sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde bu sivilcelerden zaman içerisinde kurtulduğunuzu fark edeceksiniz. Ancak hala sivilcelerinizden kurtulamıyorsanız, beslenme rutininize bazı besinleri eklemeniz gerekiyor. Örneğin ilaçla sivilce tedavisinde de ön plana çıkan A vitamini sivilcelerle baş etmek için birebir. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki yeterli düzeyde A vitamini alımı, sivilce soruna çözüm olabiliyor. Bazı araştırmacılar süt ve süt ürünlerinin tüketiminin kısılması ile de sivilce probleminin hafifleyebileceğini söylüyor. Peki, tüm bunlar doğruysa beslenme sivilce oluşumuna nasıl etki ediyor?

Beslenme Tarzının Sivilce Oluşumuna Etkisi

Sivilce oluşumunun temel sebebi cildimizin üzerindeki gözeneklerin ölü hücreler ya da bakteriler ile dolmasıdır. Gözeneklerimiz kimi zaman yağ bezlerimizin oluşturduğu sebum adı verilen salgı ile de tıkanabilir. Gözeneklerimiz her ne sebeple olursa olsun tıkandığı zaman bağışıklık sistemimiz devreye girer ve gözenekler inflamasyona uğrar. Bunun sonucunda da lezyonlu bir cilt dokusu meydana gelir.

Cildimizdeki ölü hücreler ve bakterilerden düzenli ve kararında cilt bakımı ile kurtulabiliriz. Yağ bezlerimizin salgıladığı sebum miktarını azaltmak için ise en büyük aracımız beslenme oluyor. Sebum üretimini arttıran gıdaları beslenme rutinimizden çıkararak ya da bu gıdaların tüketimini minimuma indirerek sivilceler ile baş etmek mümkün.

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Gıdalar

Süt ve süt ürünlerinin sivilce oluşumunu tetiklediğini söylemiştik. Yüksek glisemik indekse sahip gıdaların da sivilce oluşumunu tetiklediğini araştırmalar ile kanıtlanmış durumda. Glisemik indeks, tükettiğimiz besinlerin kanımızdaki glikoz düzeyine olan etkisini gösterir. Özetle, bazı besinlerin içerisinde şeker olmadığını düşünsek dahi bu besinler kanımızdaki şeker oranını arttırarak yağ bezlerimizin daha fazla sebum salgılamasına neden olmakta, dolayısıyla sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Glisemik endeksi yüksek olan bazı gıdalar: beyaz ekmek, kahvaltılık gevrek, hamur işleri, karpuz, kavun, ananas, patates ve bal kabağı gibi bazı sebze ve meyveler.

Sivilcelerden kurtulmak için şekerden de uzak durmamız gerekiyor. Çünkü şeker de kanımızdaki glikozu yükselterek yukarıda anlattığımız sonuçlara sebep oluyor. Bu nedenle çikolata, bisküvi gibi atıştırmalıklardan uzak durmak gerekiyor.

Aslında sivilcelerden uzak durmak için yapmamız gereken sıkı ve bizi zorlayacak bir diyet yerine beslenme alışkanlıklarımızı yavaşça değiştirmek. Sağlıksız atıştırmalıkların yerini sağlıklı atıştırmalıklar aldığında ve daha fazla su içmeyi alışkanlık haline getirdiğimizde vücudumuzdaki problemler uçup gidecek, en başta da sivilceler!

Akneli hastalarımızda sağlıklı beslenme bilinci oluşturmak bizim için önemli. Glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlı ürün tüketiminden uzak durmaları, günlük önerilen miktarlarda (en az 400 g/gün) sebze ve meyve tüketmeleri, yarım yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri tüketmeleri konusunda bilgilendiriyoruz. Bunun yanında hormon dalgalanmaları nedeniyle oluşan akneler esmer pirinç, yulaf, arpa gibi tam tahıllı gıda tüketimleriyle azaltılabilir.

Sivilce Oluşumuna Azaltan Gıdalar

  • Kandaki çinko düzeyleri ile ilişki incelendiğinde çinkonun, deri gelişiminde, metabolizma ve hormon seviyelerini düzenleme konusunda da önemi vardır.
  • A ve E vitaminlerinin düşük seviyeleri akne vakalarına sebep olabilir ama bu vitaminlerin alımını arttırarak, akne şiddetinin azaltılması mümkündür.
  • Omega-3 yağ asitleri balık ve yumurta ve bazı bitkilerde bulunur.
  • Antioksidanlar zararlı toksinleri nötralize ederler ve sağlıklı bir ciltte rolleri büyüktür.

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al