SAĞLIKLI BIR CİLT GÖRÜNTÜSÜNÜN ÖNÜNDEKİ ENGEL: CİLT LEKELERİ

Eğlenceli ve ışıltılı geçen yaz günlerinin ardından cildimizin dinlenme ve bakım zamanı geldi… Bahar aylarının da gelmesiyle birlikte cildinizin ihtiyaç duyduğu bakım ve onarım programlarına artık başlayabilirsiniz.

Cilt lekeri sadece yaz günlerinin bıraktığı izler nedeniyle oluşmazlar. Ancak en büyük etki yaz günlerinde gelen güneş ışınlarına bağlı olarak kendisini göstermeye başlar. Özellikle sıcak yaz günlerinin cildimiz üzerinde bıraktığı izler için cildin ihtiyaçlarını dinlemek ve profesyonel bir medikal bakım yaptırmak için doktorlarımız ve yeni nesil uygulamlarımızla sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Hadi gelin bu hafta cilt lekelerinin nasıl oluştuğunu ve pürüzsüz bir cilt için neler yapmamız gerektiğine hep beraber bir bakalım.

Cilt Lekesi Nedir?

Dış dünyaya karşı sunulan en belirgin özelliklerimiz göz rengimiz, saç rengimiz ve tenimizdir. Bu anlamda kendi yansımamız için en gerekli bakım diyince de cilt bakımı aklımıza gelir. Cilt lekeleri, özellikle el ve yüz bölgesinde olması gerekenden fazla melanin üretilmesi ile oluşurlar. Melanin ise gözümüze, cildimize ve saçlarımıza renk veren pigmentlerdir.

Renk pigmentlerinin açık kahverengiden koyu kahverengiye doğru değişmesi cilt lekelerinin gözle görülür kanıtıdır. Özellikle estetik anlamda birçok insanın rahatsızlık duyduğu cilt lekeleri, sağlıklı ve pırıl pırıl bir cilt için tedavi edilmeli ve cildin sağlıklı görünümüne kavuşması sağlanmalıdır. Cildizde çeşitli sebeplerle oluşan cilt lekeleri için öncelikle nedenlerini bilmeli ve bir an önce tedavi sürecinizi başlatmalısınız.

Cilt Lekelerine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Cilt lekelerinin birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepler arasında, sadece güneş kaynaklı lekeler bulunmaz. Cilt lekeleri, güneş kaynaklı lekelerin yanı sıra, yaşlanmanın etkisi, kullanılan yanlış kimyasal ürünler, genetik faktörler, hormonal değişiklikler ve akne ve sivilcelere karşı uygulanan yanlış müdahaleler sonucu ortaya çıkabilir.

Cilt Lekelesi Çeşitleri

  • Yaşlanma Etkileri: Özellikle orta yaşlı bireylerde sürekli güneşe maruz kalma durumunda ortaya çıkan yaşlanma lekeleri, genellikle kahverengiden siyaha uzanan lekeler olarak ortaya çıkabilir. Genellikle iyi huylu olan ve güneşe maruz kalmadan da ortaya çıkabilen yaşlanma lekeleri çok karıştırılan leke çeşitleri arasında yer aldığı için mutlaka doktorunuza görünmeli ve gerekli önlemleri almalısınız.
  • Güneş Lekeleri: Yaz aylarında en çok güneşe maruz kalan bölgelerde, yanlış güneşlenme ve güneşten korunma yetersizliği nedeniyle renk değişiklikleri meydana gelebilir. En belirgin leke çeşitlerinden biri olan güneş lekeleri oluşum süreci, cildin hassasiyetine göre maruz kalma derecesi ve süresi ile değişiklik gösterebilir.
  • Hormonol Değişiklikler: Özellikle hamilelik sürecinde hormonların tetiklenmesiyle birlikte yaşanan hormonal değişiklikler cilt lekelenmelerine neden olabilir. Özellikle üreme dönemlerinde de kadınlarda leke artışı görülebilir.
  • Enflamasyon: Cilt yaralanmaları, egzema ve çeşitli cilt hastalıkları cilt lekelenmelerine sebep olabilir. Egzama, Vitiligo ve Albinizim gibi cilt hastalıklarının bıraktığı izler de açık ya da koyu renkli cilt lekeleri oluşturabilir.
  • Iritasyon: Cilde uygulanan yanlış bakım ürünleri, kalitesiz kremler ve saç boyası gibi çeşitli sebepler cildin irite olmasına ve lekelenmesine yol açabilir.
  • Diabet: Çoğu zaman yaşlılık belirtileri ile karıştırılsa da diabetik hastaların ciltlerinde de cilt lekelenmeleri görülebilir. Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet cildin renginde koyulaşmaya neden olabilir.
  • Doğum Lekeleri: Doğum lekelerinin genellikle derideki anomal kan damarlarından kaynaklandığı bilinir. Riskli bölgeler dışında sağlık için tehlike arz etmezler ancak estetik anlamda giderilmesi beklenir.

Leke Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir cildin en güzel örnekleri ışıl ışıl parlayan ve pürüzsüz ciltlerdir. Özellikle cilt lekesi tedavileri ile cildinizin daha karanlık ve pürüzlü görünmesinin önünde geçebilirsiniz.

Kliniğimizde cilt lekeleri için uygulanan tedaviler arasında Leke Açıcı Kremler haricinde Mezoterapi, Kriyoterapi, PRP, Kimyasal Peeling ve Lazer Tedavi Yöntemler de bulunur.

Sağlıklı görünen bir cilde kavuşmak için ilk yapmanız gereken bir uzmandan yardım almak ve bir an önce sizin için uygun olan tedavi sürecini başlatmanız olacaktır.

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al