SAĞLIKLI CİLTLERİN RUTİNİ: NEMLENDİRİCİLER

Vücudunuzun en değerli giysisi olan cildiniz için gerekli kişisel bakımı yaparak ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt sağlığının en büyük belirtilerinden biri olan elastik ve yumuşak bir cilt için günlük bakım yanı sıra Lotus Dermatoloji olarak periyodik bakımı da öneriyoruz.

Bu anlamda ilk başvurduğunuz yöntemler arasında ise cildinizi doğru yöntemlerle temizlemek ve nemlendirmek gelebilir. Temizleme işlemi yanı sıra, yaşadığımız çağda maruz kaldığımız çevresel faktörler yanı sıra streste cilt sağlığımızı kaybetmemize neden olabilir. Bu noktada cilt bakımının en önemli adımlarından biri cildin nemlendirilmesi olarak karşımıza çıkar. Kuru ciltler ve diğer cilt tipleri için kullanılması  gereken yüz nemlendiricileri değişir. Bu konuda dermatoloğunuzdan destek almanız ve doğru nemlendiricileri kullanmanız önemli. Bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’da Nemlendiriciler’le ilgili merak ettiklerinizi cevaplamaya çalıştık. Gelin hep beraber bir bakalım.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Cildinizi Nemlendirin

Cildinize uygun nemlendirici çeşitlerini kullanarak cildin nem oranını korumasına yardımcı olabilirsiniz. Nasıl mı? Düzenli cilt bakımı ve nemlendiriciler sayesinde cildinizin ihtiyaç duyduğu pürüzsüz ve yumuşak görüntüyü cildinize sağlayabilirsiniz.

Tıbbi anlamda korneosit olarak adlandırılan ve derinin en dış tabakası olan katmanın sağlıklı olması sayesinde cilt daha yumuşak, parlak ve sağlıklı olur.

Sorunlu bir ciltte nem oranı %10’un altına düşer. Ciltte kuruluğun getirdiği problemlerin başında sertleşme, kalınlaşma ve elastikiyet kaybı gözlemlenebilir. Sağlıklı bir cildin göstergesi olan parlak ve yumuşak dokuyu sağlamak ancak yeterli nem desteğini cildimize vererek olur.

Nemlendiriciler ve Faydaları

Bilinenin aksine cildin ihtiyaç duyduğu suyu cilde verme işlemi olmayan nemlendiriciler, korneositin korunması görevini üstlenirler. Deriye su sağlamak yerine deride var olan su miktarının korunmasına yardımcı olan nemlendiriciler, derinin su kaybını önlerler.

Ayrıca makyaj öncesi cildin korunması için gerekli tabakayı oluşturan nemlendiriciler, makyaj malzemelerindeki pigmentlerinin deriye nüfuz etmesini engellerler. Pürüzsüz bir makyajın ciltte daha güzel ve uzun süre kalmasını sağlayan nemlendiriciler, makyajın ciltten daha kolay ve daha doğru bir şekilde çıkarılmasına da yardımcı olurlar.

Cildinizin yeterli şekilde nemli kalmasını sağlayarak cildiniz üzerinde zamanla oluşan çizgi oluşumunu azaltabilirsiniz. Ayrıca güneş ışınlarına, soğuğa ve rüzgara karşı da koruma sağlayabilirsiniz.

Nemlendiricilerin İçerikleri Nelerdir?

Nemlendirici kremlerin temel yapı malzemesi, su olarak karşımıza çıkar. Nemlendirici kremler su ve çeşitli yağ özleri de içerir. Ayrıca bunların yanı sıra aktif maddeler de içeririler. Bu içerikler arasında Pantheol, Seramid, Kollajen ve Vitamin C de bulunur.

*Pantheol, B5 vitamine dönüşür ve cildin onarılması için yardımcı olur.

*Deride var olan maddelerden biri olarak bilinen Seramidler, doğal nemlendirici etken görevi üstlenirler.

*Kollajen, cildin doğal nem dengesine kavuşmasına ve bu dengenin korunmasına yardımcı olur.

*Vitamin C ise nemlendirici içerisinde yüksek oranda su bağlama özelliği için kullanılır.

Nemlendirici Çeşitleri

İçerik ve fonksiyonlarına göre değişen nemlendirici çeşitleri vardır. Değişen kullanım amaçları ve farklı kullanım şekilleri olan nemlendiricileri ihtiyaçlarınız doğrultusunda ve uzman doktorlarımız yardımıyla seçebilirsiniz.

Oklüzyon Nemlendiriciler:

Çok kuru ciltlerde kullanılması önerilen bu tür içerdiği Petrolatum, mineral yağlar ve diğer yağ çeşitleri sayesinde deri üzerini örterek cidin su kaybının azaltmak için tercih edilebilir.

Humektan Nemlendiriciler:

Cilde uygulandığında hem havadan hem de deri altından su çekerek korneositin nem kazanmasını sağlar. Gliserin ve gliserol en sık kullanılan humetanlar olarak bilinir. Cildin en iyi nemlendirilmesini sağlayan etmen gliserin olarak bilinir. El, yüz kremlerinin ve dudak nemlendiricilerinin vazgeçilmez içeriği olan gliserin, cilt tonundaki renk eşitsizliklerini de en aza indirmek için önemlidir.

Kollajen ve Polipeptid Nemlendiriciler:

Cilde uygulandığında derinin üstünde tam bir koruyucu tabaka oluşturan ve cildin pürüzsüzleşmesi için yardımcı olan kollajen sayesinde deride yaşlanma belirtileri hafifler.

Krem Nemlendiriciler:

En çok bulunan nemlendirici çeşidi olan krem nemlendiriciler, %60 oranında su içerirler. Bulunduğunuz ortamdaki hava koşullarına göre kullanma sıklığı değişen krem nemlendiriciler sayesinde istediğiniz bakımı günlük uygulayabilirsiniz.

Nemlendirici Losyon ve Sütler:

İçeriğinde %75’ten fazla su bulunduran losyonlar, daha hafif bir yapıda bulunurlar. Kullanım sonrasında yağlı bir his bırakmayan bu nemlendirici çeşitleri ile cildinizin ihtiyacı olan nemi cildinize geri kazandırabilirsiniz.

Cildinize en uygun nemlendirici çeşitleri ve uygulama yöntemleri için cilt tipinizi analiz ettirmeniz oldukça önemli! Doğru zamanda doğru kullanılmayan kozmetikler cilt sağlığınızı bozabilir, kalıcı hasarlar verebilir. Cildinizin ihtiyaçlarına duyarlı olun ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda uzmanlarımızın sizler için hep burada olduğunu unutmayın!

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al