ND-YAG LAZER İLE VARİS TEDAVİSİ

Varis nedir ve neden oluşur?

Genellikle bacaklarda gördüğümüz mavi yeşil ve mor renkli yüzeysel damarlarda belirginleşme aslında varis olarak bildiğimiz toplardamarlardaki yetmezliğin bir parçasıdır. Kozmetik ve estetik açıdan rahatsızlık oluşturan varis, erkeklere göre kadınlarda daha fazla rastlanmaktadır.

Varislerin en önemli nedeni genetik yatkınlıktır. Hamilelik, aşırı kilo, ani kilo alımı, hareketsiz yaşam, uzun süre oturmak, çok dar giysiler giymek, çok yüksek topuklu ayakkabı giymek venöz (toplardamar) sisteminin çalışmasını negatif yönde etkileyerek varislerin artışına neden olur.

Doktorunuz tarafından yapılan muayenede öncelikle damar lezyonu belirlenir. Zaman içinde ağrı, şişlik, çabuk yorulma gibi şikâyetlere neden olan varislerin tedavisinde kullanılan yöntemlerinden biri, Nd-Yag lazer uygulamasıdır.

Tedavide Nd-Yag türü lazer ışınları, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin tarafından emilir ve problemli damarın tedavisi bu şekilde diğer dokulara zarar vermeden spesifik olarak sağlanır. Herhangi bir lokal anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan yapılan bir işlemdir.

Nd-Yag lazer ile varis tedavisi yaparken mutlaka tüm venöz sistem bir Kalp Damar Cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Kimi zaman problem sadece yüzeysel olmamakta, daha büyük damarlarda varis duruma eşlik etmektedir. Bu durumda öncelikle altta yatan probleme neden olan damarların tedavisi yapılmalıdır. İlerlemiş vakalarda cerrahi uygulamalar, orta seviyedeki derin damar varislerinde Skleroterapi ile tedavi edilirler.

Cerrahi, Skleroterapi ve Nd-Yag Lazer uygulamaları birbirlerine alternatif tedaviler değildirler. Farklı derinlikteki ve büyüklükteki varislerin tedavisinde kullanılırlar.

Nd-Yag lazer ile varis tedavisi nasıl yapılır?

İnce kılcal damarlarda oluşan kırmızı-mor damarlanmalar ile yüzeyel varisler kendilerini gösterirler. Altta bunları besleyen damarlarda bir problem yoksa, Nd-Yag lazer ile tedavi edilebilirler. İşlem sonrasında hastalar günlük hayatlarına hemen dönebilirler.

Lazer ışığı derinin yüzeyinde görünür olan damarları hedefler. Lazer ışınının kılcal damarlarda etkisi hemen gözlemlenebilir.

Nd-Yag lazer ile varis tedavi süresi ne kadardır?

Nd-Yag lazer ile varis tedavisi seansları, varislerin durumuna göre değişir. Tedavi süresi uygulama alanının genişliğine göre değişmektedir. Çok geç kalınmamış erken vakalarda 1-2 seansta dahi tedavi tamamlanabilir. Daha fazla şikâyeti olanlarda ise 3 veya 4 seans çoğunlukla yeterli olmaktadır. Seanslar arasında 1-2 ay beklenmesi tercih edilir.

Nd-Yag lazer ile varis tedavisi ne zaman yaptırılır?

Lazerle varis tedavisi, kış ve bahar aylarında tercih edilir. Bronz tene uygulanmaz. İyileşme bu şekilde çok daha çabuk ve sağlıklı olur.

Nd-Yag lazer ile varis tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Nd-Yag lazer ile varis tedavisinde herhangi bir yan etki görülmemektedir. Yüzeysel damarların belirginleştiği varislerde lazer tedavileri başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Herhangi bir anestezi uygulanmadan Nd-Yag lazer işlemi yapılmaktadır. Tedaviden hemen sonra günlük işlerinize dönebilirsiniz. Cilt tipine ve uygulanan varisin genişliğine bağlı olarak kızarıklıklar oluşabilir, çoğunlukla 4-5 gün içinde geçerler. Nadiren morluklar görülebilir, bunlar en fazla 10 gün için içinde iyileşirler.

Nd-Yag lazer ile varis tedavisi kalıcı mıdır?

Tedavi oldukça başarılıdır. Ancak hasta günlük hayatında varislerin artışına neden olabilecek alışkanlıklarını azaltır, yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi sporlar yapar ve fazla kilolarından kurtulursa tedavi başarısı daha da artar. Varislerde en önemli faktör genetik yatkınlık olduğu için toplardamarların daha verimli çalışmasına destek olabilecek bazı önlemler alınabilir. Özellikle alt bacak kaslarını kuvvetlendiren egzersizler önerilir. Güne başlarken orta basınçlı varis çoraplarının kullanılması kan akışını düzenler.

Nd-Yag lazer ile varis tedavisi fiyatları nedir?

Uygulanacak tedavi hastanın ihtiyacına göre belirleneceğinden, Nd-Yag lazer ile varis tedavisi fiyatları kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Nd-Yag lazer ile varis tedavisi için Dermatoloji Doktorlarımız Tuğba Türe ve Eda Tiftikçi neler diyor?

Doktorlarımız sizleri bilgilendirmek amacıyla bu genel bilgileri sunmuştur ancak bu bilgiler herkes için aynı olmayabilir. Tedaviyle ilgili konular için internetteki bilgilere güvenmemeniz önerilir. Birebir muayene ile kişiye en uygun tedavi protokolleri belirlenir. Detaylı bilgi ve randevu için Lotus Dermatoloji’yi arayabilirsiniz.

enEnglish (İngilizce)

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al