Aşırı Terleme Tedavisi

TERLEME SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ LOTUS DERMATOLOJİ’DE

Terleme Sorununun Çözümü Lotus Dermatoloji’de

Yaz aylarına girmiş olmamız içimizdeki heyecan ve coşku duygusunu kabartsa da halihazırda artmış ve daha da artacak olan hava sıcaklıkları şimdiden birçoğumuzu bunaltmış durumda. Vücudumuz için normal bir süreç olan terleme, vücut ısısını korumak ve dengelemek amacıyla sağlanan fizyolojik bir süreçtir. Bir nevi vücudun klima sistemi olan terleme işlemi esnasında vücudun, hem aşırı sıvı kaybı yaşaması hem de birey için rahatsız edici bir durum olması nedeniyle hepimizin ortak problemidir. Biz de bu hafta Lotus Dermatoloji Blog’ta sıcak yaz günlerinde bir çoğumuzun yaşadığı bu problemin çözümünden yani ‘’Aşırı Terleme Tedavisi’’nden bahsedeceğiz.

Yaz aylarını kabusa çeviren, kişisel hijyeni zedelemesi nedeniyle kişiye oldukça fazla rahatsızlık eden ve aynı zamanda özgüven eksikliği yaratan aşırı terleme (hiperhidroz), çevre koşulları ve vücudun ısı kontrol merkezinden bağımsız olarak özellikle koltuk altı, yüz ve el-ayak bölgelerinde ortaya çıkan sürekli ıslak olma hali yani fazla terleme durumudur.

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terlemenin altında stres, korku, kaygı gibi birçok neden yatabilir. Bunun dışında hormonal veya nörolojik bozukluklar, kalp-damar sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, enfeksiyona bağlı hastalıklar ve ilaçlar aşırı terlemeye neden olabilir. Oluşma nedenlere göre değişen aşırı terleme 2 çeşittir:

Herhangi bir nedene bağlı olmayan aşırı terleme durumu, birincil tip aşırı terleme olarak adlandırılır. Altta yatan bir hastalığa bozukluğa yani nedene bağlı ortaya çıkan aşırı terleme, ikincil tip aşırı terleme olarak adlandırılır.

Kimler Tedavi Olmalı?

  • Kişi el sıkışmaktan çekiniyorsa,
  • Kişi bilgisayar kullanmak, yazı yazmak gibi elini kullandığı rutin hareketlerde zorlanıyorsa,
  • Kişi yanında yedek kıyafetler taşıyorsa,
  • Kişi sosyal hayatı ilgili problem yaşayacak düzeye geldiyse,
  • Kişi aşırı terleme problemi nedeniyle fazlasıyla kişisel hijyeni konusunda sıkıntı yaşıyor ve bu durumda rahatsız oluyorsa tedavi olmak ve aşırı terlemenin önüne geçmek mümkün.

Aşırı Terleme Tedavisi

Kişilerin gündelik hayatını olumsuz etkileyen böylece yaşam kalitesini düşüren bir problem olan aşırı terlemenin tedavisi mümkün. Nasıl mı? Botoks ve İyontoferez tedavileri sayesinde.

Koltuk Altı Botoksu Nasıl Uygulanır?

Dermatoloji dünyasında oldukça yaygın kullanılan botoks, aşırı terleme tedavisinde de karşımıza çıkan, içeriğinde kullanılan ilaçların, maddelerin vücut için kolay emilebilmesi ve herhangi bir yan etkisinin olmaması sebebiyle oldukça güvenilir ve etkin bir yöntem. Botoks işlemi uygulanmadan önce kişi de terlemenin yoğun olduğu bölgeleri belirlemek amacıyla nişasta testi yapılır. Böylece tedavinin verimliliği arttırılır. Nişasta testi sonrası, kişinin acı hissiyatını en aza indirmek için bölgeye lokal anestezik kremler sürülür. Küçük iğneler ile deri altına enjekte edilen ilaçlar sayesinde ter bezlerinin faaliyetleri belli bir süre için azaltılmış olur. En çok koltuk altı, el-ayak bölgelerinde kullanılan botoks da tedavi 15-20 dakika sürer ve 5-9 ay etkisi devam eder.

Koltuk Altı Botoksu Zararlı Mıdır?

Vücudumuzun pek çok yerinde ter bezleri bulunduğu için botoksun herhangi bir zararı yoktur. Aksine kişiyi büyük bir sıkıntıdan kurtararak, kendine özgüvenini yerine getirir. Psikolojinin düzelmesinin hayatımıza neler kattığını biliriz. Doğru enerji, tüm güzellikleri çeker hayatımıza.

İyontoforez Nasıl Uygulanır?

Aşırı terleme tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem ise iyontoforezdir. Özellikle el-ayak bölgelerinde olan aşırı terlemenin tedavisinde kullanılan iyontoforez, elektrik akımının oluşturduğu iyonlar sayesinde ter bezlerini aşırı çalışmasını baskılar. Elektrot solüsyonu veya metal bir plaka bulunan küvetin içine problemli ellerin, ayakların konulması ile düşük şiddetli elektrik verilmesi şeklinde uygulanan bir yöntemdir. Uzun seanslara ihtiyaç duyan iyontoforez tedavisi, yaklaşık 20-30 dakika sürer. Ayrıca gebelere, kalp pili ve metal ortopedik implantı bulunan kişilere uygulanmaz.

Yaşam kalitenizi düşüren, sizi rahatsız hissettiren, sosyal hayatınızı etkileyen ve yeri geldiğinde tatillerinizi kabusa dönüştüren bu problemden kurtulmak gelişen teknoloji ile çok kolay. Terleme probleminiz varsa ve bundan kurtulmak istiyorsanız ki bunu kim istemez, sizleri kliniğimize bekliyoruz. Şimdi Lotus Dermatoloji zamanı!

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al