Yetişkin (ERİŞKİN) Aknesi

YETİŞKİN AKNESİ İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Lotus Dermatoloji olarak bu hafta ergenlikten sonra tertemiz bir cildin hayalini kuran kadınların karşısına çıkan Yetişkin Akne’sini konu ediyoruz. Birbirinden farklı sebeplerle her bireyin korkulu rüyası olan Yetişkin Aknesi hakkında bilmediklerinizi ve sizin için sunduğumuz tedavi sürecini paylaştığımız bloğumuzu inceleyebilir ve hayalini kurduğunuz tertemiz cilt için profesyonel bir adım atabilirsiniz.

Yetişkin (Erişkin) Aknesi Nedir?

Ergenlik dönemi genel tanımı itibariyle, çocukluk yaşları ile yetişkinlik dönemi arasındaki geçiş dönemini ifade eder. Bu dönemin en belirgin özelliklerinden biri de aknelerdir. Her kadın ya da erkek özellikle yüz bölgesinde çıkan ergenlik akneleri için tedavi görür ve bu aknelerin de 20’li yaşların başlarında kaybolmasını temenni eder.

Ancak ergenlik dönemi sonlansa da Yetişkin Aknesi olarak devam eden bazı akne çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz. 20’li yaşlarda geçmeyen bu akne türlerini inatçı akne olarak adlandıran dermatologlar, bu sürecin 50’li yaşlara kadar devam edebileceğini söylerler.

Bu hafta bu inatçı akne çeşitleri hakkında biraz daha bilgi almak ve tedavi süreçlerinden bahsetmek istedik. Eğer Yetişkin Aknesi için bilgi almak isterseniz yazımızı okuyabilir ya da iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Yetişkin (Erişkin) Aknesi Çeşitleri Nelerdir?

İnatçı akne olarak bilinen Yetişkin Aknesi, genellikle kadınlarda, yüzün alt çevresinde görülür. Alt çene ve ağız çevresinde yoğunlaşan bu akne türü aynı zamanda göğüs ve sırt bölgesinde de görülebilir.

Bu akne türü ergenlik aknelerinin devamı olabilirken aynı zamanda hiç akne ile tanışmamış bireylerin yetişkinlikte çıkardığı akne türü olarak da bilinir.

Yetişkin Aknesine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Erişkin Akne’sine neden olan sebeplerden bazıları; ciltte biriken fazla sebum, stres, hormonal değişiklikler, kullanılan ilaçlar, genetik miras ve kullanılan çeşitli bakım ürünleri olarak bilinir.

 • Hormonal değişiklikler, ergenlik döneminde başlar ve hamilelik ve menopoz döneminde tekrar nüksedebilirler. Bu dönemlerde ciltte akne görülebilir.
 • Akne aynı zamanda diğer ilaçların da bir yan etkisi olarak karşımıza çıkabilir. BU süreçte kullandığınız ilaçlar için bilgi almalı ve kalıcı hasarlardan uzaklaşmak için dermatologlarımızdan yardım alabilirsiniz.
 • Kullanılan ilaçlar kadar, genetik yatkınlık da akneler için oldukça önemli bir sebep olabilir. Akneli yetişkinlerin yaklaşık %50’si için birinci derece akrabalarının da akneye yatkın bir cilde sahip olduğu dermatologlar tarafından gözlemlenmiştir.
 • Günümüzde sağlık problemlerinin en önemli etkenlerinden biri de stres olarak karşımıza çıkar. Artan kaygı seviyesi akne miktarının da artışına sebep olabilir. Strese bağlı olarak vücudun ürettiği androjen hormonu, ciltteki yağ bezlerini tetikleyerek akne oluşumunu tetikler.
 • Kullandığınız kişisel bakım ürünlerinin kalitesi ve doğru kullanılmaması da cildin akne üretmesine sebep olabilir. Cilt tipine uygun olmayan temizlik ve bakım ürünleri, yağlı güneş koruyucu çeşitleri ya da saçınız için kullandığınız ürünlerin ciltle temas etmesi halinde akne oluşumunun arttığını görebilirsiniz.

Yetişkin Aknesi Hakkında Bilmedikleriniz

 • Ergenlik Aknesi ile karşılaştırıldığında Yetişkin Aknesi cildin çok daha derinindedir.
 • Dönemsel olarak ya da çevresel faktörlere bağlı olarak artış gösterebilir.
 • Yaş ilerledikçe hücre yenilenme hızı yavaşladığı için Yetişkin Aknesi tedavisi ergenlik aknesi tedavi süresine göre daha uzun sürebilir.
 • Erişkin Aknesinin ciltte oluşturduğu kızarıklık daha uzun süre kalabilir ve kaşıntı durumu da daha derin hissedilebilir.

Yetişkin Aknesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ergenlik çağında çıkan akneler için uygulanan tedaviler ne yazık ki Erişkin Aknesi için uygun yöntemler değildir.

 • Bu süreçte aknelerinize temas etmekten oldukça kaçınmalı ve kesinlikle sıkmamalısınız.
 • Erişkin Aknesi problemlerinin etkilerini en aza indirmek için mutlaka günlük ve haftalık bakımlarınızı aksatmamalısınız.
 • Akne tedavisi için gerekli bilgi için kliniğimize gelerek uzman doktorlarımızdan yardım alabilir ve tedavi sürecine bir an önce başlayabilirsiniz.

Yetişkin Aknesi Tedavi Sürecinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük bakımınızı çok daha özenli bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Cildiniz için uygun olan malzemeleri kullanarak kişisel temizlik ve bakımınızı aksatmayarak bu sürecin etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Cildinizin sabah temizlik ve bakımını aksatmayarak yoğun bir güne güne hazırlayabilir ve makyajın alt yapısını oluşturarak istenmeyen etkilerini en aza indirebilirsiniz. Aynı şekilde gün sonunda birden fazla uyarıcıya maruz kalan cildinizin temizliğini ve gece bakımını da özenle yapmalı ve ertesi gün dinlenmiş bir cilt için zemin hazırlamalısınız.

 • Makyaj ürünlerini sıklıkla temizleyebilir ve bakteri oluşumunu önleyebilirsiniz.
 • Yastık kılıfınızı da sıklıkla değiştirmeli ve yüzünüzle temas eden cep telefonu gibi cihazları da sıklıkla dezenfekte etmelisiniz.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenme, bol su tüketimi, daha az şeker ve kafein tüketimi, düzenli spor aktivitelerini hayatınıza dahil etmelisiniz.

Cildinizin kurumasına izin vermemeli ve en doğru tedavi ve bakım ürünü için uzman dermatologlardan yardım almalısınız diyoruz ve bu hafta erişkin aknelerinin sizi üzmesine izin vermeyin diyoruz.

 

 

 

 

Teşvikiye Cad. Lotus Apt. No: 5/5 Kat:4 Nişantaşı, İstanbul

Telefonla Randevu

Telefonla Randevu

0(545) 645 44 55

Mail ile Randevu

Mail ile Randevu

info@lotusdermatoloji.com

Online Randevu Al